Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаил Михайлов: Необичайно висока е смъртността сред пчелите тази зима

| обновено на 08.07.21 в 08:29
Снимка: Pixabay

Популацията на земни пчели в световен мащаб рязко намалява и това шокира учените отдавна. Според проучване, земните пчели в Европа са намалели със 17%, а в Северна Америка с 46%, като дори авторите на проучването са проверявали седем пъти данните, защото са се съмнявали, че това е печатна грешка, защото не може да има такъв спад за кратко време. 

Страната ни не е изключение от тази тенденция и причината са пестицидите, с които се пръскат земеделските насаждения. Правителството одобри проект на Закон за изменение и допълнение в Наказателния кодекс и една от промените предвижда затвор до 4 години и глоба за производство и разпространение на забранени или фалшиви продукти за растителна защита, които тровят пчелите. 

“Нелицензираното производство на вредни препарати, които се внасят от трети (съседни) страни, с които арендаторите третират земеделските култури, водят до отравяния и влошаване на здравето на пчелите и екологичната обстановка. Ние сме за драстични законодателни решения, защото това може да спомогне за намаляване броя на ежегодно загиващите хиляди пчелни семейства”, казва Михаил Михайлов - председател на Обединен пчеларски съюз.

Миналата 2020 година е била необичайно суха и в резултат на това пчелите не са имали възможност да се запасят с храна.
“Отчитаме, че една от причините за високата зимна смъртност се дължи и на това, че имаха малко храна, а заземяваме слаби пчелни семейства, които не издържат есенно-зимния период”, казва той.

През 2020 г. има количества мед, които не могат да се реализират поради ниските изкупни цени на едро за биологичен мед, както и заради пандемията, която навреди достатъчно и на пчеларите, които не са успели дори да посетят пчелините си, когато е било необходимо това да се прави, за да се развиват пчелните семейства. Така, като цяло миналата година за пчеларите и била доста трудна година и в резултат на това тази зима има толкова много мъртви пчелни семейства. Това е причината пчеларите да поискат от Министерство на земеделието и храните подкрепа по схемата за държавна помощ de minimis.

Зимните загуби са необичайно високи, като в отделни региони са от 50 до 80%. Дори има ликвидирани пчелини. Често обвиняваме самите пчелари, че са загубили пчелите, защото не умеят да ги гледат, което не е вярно, защото в рамките на един пчелин пчелите изчезват - опразват кошерите, а другите остават, при еднакво отглеждане и еднакво третиране на болести. Причините са комплексни, а не еднозначни”, коментира Михайлов.

Пчеларите са категорични в настояването си евросредства да се отпускат за всички пчелни семейства в бранша, а не само на 15%, които са регистрирани.

“Много години вече говорим и се стигна до парадокса, че по-едрите пчелари, които задължително са регистрирани като земеделски стопани, защото няма как да процедират и да работят с пчелите и реализацията на продукцията, ако не са такива. Да, но пчеларството не се състои само от голям брой пчелни семейства в даден пчелин, а и от много дребни, разпокъсани пчелини, което не ги прави по-маловажни. Всички искаме, ако не равномерно, то поне според базата, с която разполага пчеларят, т.е. броя на пчелните семейства, но да има равнопоставеност и всички да използват европейски субсидии ”, казва Михайлов.        

Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30

Организация на движението на столичния градския транспорт за коледните и новогодишните празници

На 23.12.2024, 27.12.2024, 30.12.2024, 31.12.2024 и 02.01.2025 г., 03.01.2025 г., голяма част от линиите на столичния градски транспорт ще работят по празнични разписания, съобщиха от Столичната община. Изключение правят следните линии, които ще работят по делнични разписания: -   Метролинии 1, 2, 3 и 4 -   Автобусни линии № Х9,..

публикувано на 20.12.24 в 19:05