Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Градът и градската архитектура са фокус в новото издание на Master of Art

Снимка: masterofartfilmfestival.com

Започва петото издание на Master of Art - фестивалът за документални филми, посветени на изкуството.

“Фестивалът ще се проведе онлайн в платформа за видео съдържание от днес до края на месеца, всички, които се абонират могат да гледат 30 документални филма за изкуство. Имаме пълнометражни и още 17 късометражни документални филма за изкуство. Това е само първата част от тазгодишната порция Master of Art”, казва Найо Тицин - създател и артистичен директор на фестивала.

Градските и архитектурните теми са силно застъпени във фестивала тази година. “Архитектурната селекция е много добра. Много хубави архитектурни филми се правят”, допълва Тицин.

Във фестивала два филма се открояват с това, че основният герой е градът, а не артист или творец. Става дума за Монреал - с филма “Монреал в светлината на спомените”, който разказва за арт инсталация - внушителни прожекции по стените на стари сгради на Монреал, в които оживява историята на града. Така градът разказва сам своята история през тези прожекции.

Вторият филм, в който основен герой е градът е “Варшава - разделен град”, който разказва за една от най-тежките периоди на полската столица - началото на 40-те години на ХХ век, когато Полша е окупирана от нацистите. Филмът представя как нацистите са възнамерявали да заличат града през съответните архитектурни и градоустройствени решения.

Този разказ е подплатен с невиждани до момента архивни кино кадри, заснети от любител на лента 8мм от варшавското гето. “На тъмната история за Варшава, това е най-тъмната история. През 40-те години Варшава става вторият град в света след Ню Йорк, където има най-много евреи. Според цялата нацистка идеология, това трябва да бъде променено", разказва Тицин. В средата на града се строи стена която разделя столицата на две. Първообраз на Берлинската стена е тази във Варшава, която е отделяла варшавското гето.

Много интересен е и датският филм “Бярке Ингелс: Да си направиш планина”, който разказва за построяването на писта на покрива на завод за отпадъци в Копенхаген. “Давам го за пример постоянно - как докато ние в София, имайки прекрасна природна даденост като Витоша колко години вече някакви концесионери не могат да се справят и да ни предоставят пълен достъп до това природно богатство, то в Дания великият архитект Бярке Ингелс създава ски-писта в центъра на Копенхаген върху покрива на една топлоцентрала”, обяснява още Тицин.

Чуйте целия разговор на Лили Големинова в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жилищните кредити у нас нарастват с 26,5% на годишна база

Към края на октомври 2024 г. жилищните кредити у нас нарастват с 26,5% на годишна база до 24,124 млрд. лева, показват данните на Българската народна банка. Процентът е увеличение в годишния темп на растеж, тъй като през предходния месец ръстът бе 25,9%. Така за последните 12 месеца сумата по отпуснатите заеми за жилище от търговските банки на..

публикувано на 26.11.24 в 07:45

През деня ще преобладава слънчево време

В сутрешните часове на отделни места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще преобладава слънчево време. Вятърът ще е слаб с южна..

публикувано на 26.11.24 в 07:15

Мерят безплатно кръвното в три преходни софийски метростанции

В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..

публикувано на 25.11.24 в 19:16

"Форум", 25.11.24: Цунгцванг и пат в едно - българските политици знаят как

В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..

публикувано на 25.11.24 в 18:45
Илия Вълков

Стресът на българските журналисти е над здравословния за професията

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..

публикувано на 25.11.24 в 16:54
Иван Станчев и Георги Стоянов

Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи

“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..

публикувано на 25.11.24 в 15:56