Изследването, което трябва да бъде публикувано този месец в "Journal of Clinical Microbiology and Infection", е проведено сред 103 души на възраст над 18 години, които са били заразени с коронавирус, за период от шест месеца между април и октомври 2020 г. Хората са имали лека до умерена степен на симптоми, което означава, че макар да не са били асимптоматични, те не са били хоспитализирани с по-тежък случай на заболяването.
Участниците са били интервюирани до четири пъти по време на проучването.
„Много е страшно, че след шест месеца младите хора, които са били здрави и са се чувствали добре преди коронавируса, все още имат симптоми“, казва д-р Сара Израел от Университетския медицински център „Хадаса“, съавтор на доклада.
На шест месеца 46% от пациентите са имали поне един непремахнат симптом, най-често умора (22%), промени в обонянието и вкуса (15%) или затруднено дишане (8%). Проучването показва, че 44% от хората са имали главоболие, 41% треска, 39% мускулни болки и 38% суха кашлица като при първия си симптом на Covid-19, обикновено около втория ден от началото на заболяването. Но много от тези симптоми си отиват относително бързо. За разлика от тях, промяната на миризмата и вкуса, които обикновено се появяват около четвъртия ден след началото на заболяването, са сред най-продължителните.
Общо 14 симптома са включени в окончателния анализ, 12 от които са изброени като симптоми на Covid-19 от Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) от декември 2020 г. Те включват промяна на вкуса, промяна на миризмата, повишена температура, суха кашлица, влажна кашлица, мускулни болки, главоболие, хрема, възпалено гърло, диария, затруднено дишане, повръщане и гадене. В допълнение, повече от половината участници (53%) се оплакват от загуба на апетит. Според д-р Израел други симптоми, споменати от някои от пациентите, включват загуба на паметта, загуба на коса и депресия.
Както е отбелязано, по отношение на основните медицински състояния, повечето от пациентите обикновено са били здрави, преди да се заразят с вируса. Двама от тях са имали високо кръвно налягане, шест са имали респираторно заболяване, двама сърдечни заболявания, а 16 са били клинично затлъстели.
Д-р Израел заяви, че се надява, информацията в доклада да позволи на лекарите да разберат по-добре дългосрочните здравни усложнения от Covid-19. Тя също се надява, че това ще послужи за насърчаване на младите хора да се ваксинират.
„Мисля, че сега хората знаят, че това не е обикновен вирус“, каза тя. „Дори и да не се разболеете, вирусът може да ви засяга месеци след това. Рискът от странични ефекти от ваксината е малък в сравнение със симптомите на вируса".
Последната седмица преди Коледа в София започва с два концерта на един от най-фееричните ансамбли в Европа - „Виена Шьонбрун Оркестра“. Тяхното музикално пътешествия из България започна от Пловдив на 10 декември и премина през няколко големи града, за да стигне до столицата. Концертите са в зала „България“, като поради големия интерес те са два в..
Ангел Джоргов, Кмет на Самоков за ски сезона, който се открива днес, за коледните украси и програми и всичко градско: "Открихме сезона на Мальовица, има сняг - не толкова, колкото ни се иска. Надяваме се, че природата ще е с нас. Мальовица е много красив семеен курорт. За Боровец продължаваме с безплатни карти за записаните деца в ски и..
Цветелина Николова е преподавател в ПТГ "Никола Вапцаров" и координатор на Иновационния лагер, който се прави от години. Той е за целия регион. Провежда се подобно на Junior Achievement, България. Идеята на тази глобална инициатива е да вдъхнови младите хора да изследват потенциала си и да се развиват чрез иновации, въображение и творческа мисъл, да..
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. За големия български лекар и микробиолог разказват Ирена Иванова и Венета Костадинчев. Те са представители на фондацията “Доктор Стамен Григоров”. Благодарение на техните усилия и на съмишлениците им можем да посетим единствения Музей на киселото..
С урбаниста Здравко Петров говорим за улица Раковски : "Това е една от дългите улици, богата на развитие и история. Като сокак е съществувала между "Цар Освободител" и ул."Искър", откъдето са започвали бостаните. На нея е една от най-интересните църкви е недалечната от Сточна гара "Св.Параскева". Навлизайки в карето на арх.Лазар Парашкеванов,..
Днес, 143 години след рождението на Лазар Добрич, българите едва ли знаят нещо повече за него, освен че е един от създателите на националния цирк. Неговото име е епоха в световното изкуство на манежа, авторските му номера все още печелят овации, но за времето си акробатът е бил и един от големите световни Дон Жуани. И също като първоизточника на..
Темз Арабаджиева за третата част от зимната поредица на Елин Хилдебранд „Зимни бури“: „Тази година се появи продължението на поредицата – с доста хумор и както винаги - с лек трилър елемент." Защо идилията не е пълна и какво се случва на героите – в книгата, останалото – в звуковия файл. Втората книга, избор на Темз е луксозното издание на..