Изследването, което трябва да бъде публикувано този месец в "Journal of Clinical Microbiology and Infection", е проведено сред 103 души на възраст над 18 години, които са били заразени с коронавирус, за период от шест месеца между април и октомври 2020 г. Хората са имали лека до умерена степен на симптоми, което означава, че макар да не са били асимптоматични, те не са били хоспитализирани с по-тежък случай на заболяването.
Участниците са били интервюирани до четири пъти по време на проучването.
„Много е страшно, че след шест месеца младите хора, които са били здрави и са се чувствали добре преди коронавируса, все още имат симптоми“, казва д-р Сара Израел от Университетския медицински център „Хадаса“, съавтор на доклада.
На шест месеца 46% от пациентите са имали поне един непремахнат симптом, най-често умора (22%), промени в обонянието и вкуса (15%) или затруднено дишане (8%). Проучването показва, че 44% от хората са имали главоболие, 41% треска, 39% мускулни болки и 38% суха кашлица като при първия си симптом на Covid-19, обикновено около втория ден от началото на заболяването. Но много от тези симптоми си отиват относително бързо. За разлика от тях, промяната на миризмата и вкуса, които обикновено се появяват около четвъртия ден след началото на заболяването, са сред най-продължителните.
Общо 14 симптома са включени в окончателния анализ, 12 от които са изброени като симптоми на Covid-19 от Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) от декември 2020 г. Те включват промяна на вкуса, промяна на миризмата, повишена температура, суха кашлица, влажна кашлица, мускулни болки, главоболие, хрема, възпалено гърло, диария, затруднено дишане, повръщане и гадене. В допълнение, повече от половината участници (53%) се оплакват от загуба на апетит. Според д-р Израел други симптоми, споменати от някои от пациентите, включват загуба на паметта, загуба на коса и депресия.
Както е отбелязано, по отношение на основните медицински състояния, повечето от пациентите обикновено са били здрави, преди да се заразят с вируса. Двама от тях са имали високо кръвно налягане, шест са имали респираторно заболяване, двама сърдечни заболявания, а 16 са били клинично затлъстели.
Д-р Израел заяви, че се надява, информацията в доклада да позволи на лекарите да разберат по-добре дългосрочните здравни усложнения от Covid-19. Тя също се надява, че това ще послужи за насърчаване на младите хора да се ваксинират.
„Мисля, че сега хората знаят, че това не е обикновен вирус“, каза тя. „Дори и да не се разболеете, вирусът може да ви засяга месеци след това. Рискът от странични ефекти от ваксината е малък в сравнение със симптомите на вируса".
Зависимостта, независимо дали е към алкохол, наркотици, хазарт, дори спорт, може да засегне нас или някой от нашето семейство. Можем ли, обаче, да разпознаем признаците и как да си помогнем? Колко труден е пътят до ремисията и пълноценния живот, какво трябва да бъде участието на нашите близки в лечението и има ли още стигма в обществото ни по темата?..
Сред трите премиерни филма, които влизат в кината от днес, кинокритикът Деян Статулов отличи най-напред „Медена земя“. През миналата година лентата на режисьорите Тамара Котевска и Любомир Стефанов (Северна Македония, 2019) беше с две номинации за „Оскар“. Другите 2 нови филма са американски. Въпреки че е с Мила Йовович в..
Четири български късометражни филма предлагат от платформата Кинематограф.бг и най-старото, действащо кино в София в проекта "Късо кино в кино Влайкова" на 27 февруари (събота) от 18 часа . Филмите са свързани с истории, които се случват с или около двама души, разказа в аванс Юлиян Спасов - главен редактор на Кинематограф.бг...
Ден на розовата фланелка се провежда цяла седмица в българските учебни заведения Синхронен час, посветен на Деня за борба с насилието в училище проведоха младши посланиците на Европейския парламент от 1. СУ "Пенчо Славейков", които бяха подкрепени от представителите на ученическия съвет, училищния психолог и ръководството на..
На 23 и 24 февруари от 19.30 ч. на камерната Сцена 47, последният клас на проф. Снежина Танковска направи сценичния си дебют в „ Бесове “ от Албер Камю и по романа на Фьодор Достоевски. Тази първа среща с публиката е от изключителна важност за студентите и поради факта, че проектът се оказа последната постановка на проф. Снежина Танковска...
Отварянето на ресторантите „под режим“ не е добър подход . Решението на здравните институции и властта като цяло е съпроводено със спиране на плащанията към бранша. Но отварянето на заведенията не е 100%, а с условия – за отстояния между посетителите, за работно време и т.н. Ако отварянето е на 50%, трябва и плащанията да ги намалят наполовина,..
Дългоочакваната премиера на “Лека нощ, Лили” ще бъде на Международния форум за късометражно кино In The Palace , който се провежда онлайн между 27 февруари и 6 март и в рамките на 25-тото издание на София Филм Фест. Българската публика ще види последната роля на голямата българска актриса Виолета Гиндева . Кинопроектът, по сценарий на Петър..