Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В кризата и принудителната работа от вкъщи

Компаниите трябва да разширят дигитализацията, без да изгубят човешкия фактор

С деца вкъщи е по-трудно да се отдадеш на служебните задачи
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Бързото разпространение на дистанционната работа по време на кризата извади на дневен ред въпроси и казуси, с които работници и работодатели до момента не се бяха сблъсквали масово.
Сред многото въпроси са: „Чие задължение е това?“ и „Как трябва да се случи?“, „За чия сметка е организирането и оборудването на работно място вкъщи?“, „Как може това да е безопасно и здравословно?“, „По какъв начин да се регламентира работният ден и да се разграничи от личното време?“, „Как се доказва трудова злополука?“.

Има много неясноти по в закона, включително и по отношение на понятието дистанционна работа (тя със сигурност е различна от надомната).
„Липсата на дефиниции в текстовете води до различия в интерпретирането“, отбеляза пред Радио София Елина Марчева - консултант на Mercer България с над 14-годишен опит в сферата на HR и бизнес решения за хората в организациите. Повече от 7 години тя се занимава с консултиране и разработка на стратегически проекти, свързани с ангажираност, кариерно развитие, поведенческо и психометрично профилиране.

През изминалата година се оформиха крайни становища. Някои от служителите оценяват високо възможността да работят от вкъщи. Това е и израз на доверие от страна на работодателя. Възникват въпроси обаче при наличие на семейство, деца или болни родители, които имат нужда от грижа. Затова има и хора, които търсят възможност да се върнат и работят в служебния офис – коментира Марчева. Хубаво е, че някои работодатели прилагат индивидуален подход и подкрепа.

На глобално ниво 63%  от служителите искат да имат ежедневна информация по отношение на коронавирусната пандемия.

Предизвикателството пред компаниите днес е как да развият дигитализацията, без да изгубят човешкия фактор в бизнес процесите, допълни експертът.

Чуйте целия разговор на Катя Василева с Елина Марчева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ванча Дойчева и проф. Димитър Шойлев

Адресите на любовта – Ванча Дойчева и проф. Димитър Шойлев

"Ние сме като двете половинки на една ябълка", казва актрисата за съпруга си, известния хирург-ортопед. Когато се запознават, той не подозира, че красавицата със сини очи по която хлътва на мига, е звезда на Народния театър. По онова време Димитър Шойлев от десет години работи и специализира в Полша при прочутия ортопед акад. Адам Груца и..

публикувано на 27.08.24 в 21:13
Доц. д-р Костадин Коларов и професор Игор Кононенко

Пране на пари и тероризъм - нова специалност в НБУ

"Противодействие на изпиране на пари и на финансиране на тероризма" е най-новата магистърска програма, разработена от Департамент "Национална и международна сигурност" в сътрудничество с Департамент "Икономика" на Нов български университет. Целта на програмата е да предложи обучение на широк кръг от потенциални студенти – служители в държавната..

публикувано на 27.08.24 в 18:31

Мениджър за един ден

module id="m304" class="">Какви са мечтите на младите българи? Подробности ще чуете от Георги Илиев, "Джуниър Ачийвмънт България", който е от организаторите на събитието, което всяка година дава възможност на амбициозни младежи от цялата страна да разберат как работи бизнесът отвътре, помагайки им да изберат бъдещето си професионално развитие. На 24..

публикувано на 27.08.24 в 16:58

Поколенческите различия в трудовата среда

Анализ на Българската стопанска камара (БСК) в партньорство с КНСБ са насочени към изследване на възрастовото многообразие и поколенческите различия в работната сила в 5 икономически сектора - "консервна промишленост", "дървообработваща и мебелна промишленост", "металургия", "производство на пиво", "търговия с петролни продукти".  Томчо Томов,..

публикувано на 27.08.24 в 15:55
През 1966 г.

Понеделници с 10 филма, заснети в София

Как е изглеждала София през изминалите десетилетия може да се види и в българските филми, снимани в българската столица. Последните поколения надали могат да си представят живота, хората и движението по софийските улици само по разкази и картички, но в помощ на младите зрители идва инициативата на кино "Влайкова" . Тя е озаглавена..

публикувано на 27.08.24 в 12:19

Магия, необятност, свобода движат Йоанна Лязова във фотографията

Йоанна Лязова е моден и концептуален фотограф. Тя винаги е обичала да снима, дали с телефон или със стар фотоапарат, но идва момент, в който решава да превърне това хоби в професия. "Един ден просто видях обява за стартираща академия по фотография и си казах: това е, сега е моментът, сега или никога! Всъщност след това менторът много успя да..

публикувано на 27.08.24 в 11:43