Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пчеларите искат своя борса и да не са в сектор „Животновъдство“

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Пчеларите протестират за своя борса и да не са в сектор „Животновъдство“. Причините за протеста са комплексни и са продиктувани от една поредица от действия на Министерство на земеделието и храните и лично на министър Десислава Танева.

Проблемите в бранша се трупат от поне 1-2 години, но ескалираха с промените в Закона за пчеларството, казва Сребрин Илиев, председател на Националния браншови пчеларски съюз.

По думите му няма подкрепа от страна на държавата към бранша, а той е с висока значимост за земеделието. Според Сребрин Илиев и министърът на околната среда и водите също неглижира проблемите в сектора.

“В крайна сметка, в пчелите е основата за запазване на биоразнообразието”, казва той.Министерство на екология по регламент отговаря за борбата с пестицидите и не може да оставят с лека ръка само министърът на земеделието да се бори за запазване на пчелите.
Освен това, според Сребрин Илиев е безумен фактът, че в природните паркове не се допуска наличие на пчелни семейства, а за това отговаря МОСВ.

Той е категоричен, че в страната липсва ефикасен контрол на пръскането с пестициди, което води до измирането на много пчелни семейства.

Пчеларите настояват и за по-ефективен контрол, който да се възложи на местната власт, защото хората по места са запознати в детайли с проблемите и могат заедно с пчеларите да ги решат. Например, ако се поставят GPS устройства на машините за пръскане или да се използват високи технологии, като дронове за контрол на пръскането с пестициди.

“Пчеларският сектор все още е в изолация. Той е единственият неподкрепен сектор сред субсидирането и подпомагането на животновъдите. Част от проблема се дължи на факта, че пчелите не са стандартни животни като другите домашни животни. Не може подпомагането да бъде разпределено на площ, както е при земеделските производители”, допълва пчеларят Георги Стефанов от WWF.      

В крайна сметка с бурното развитие на земеделския сектор се появиха проблеми като този с химическите третирания и смъртността при пчелите, допълва той. Отделно от това са фактор и климатичните промени.

WWF работи интензивно върху това да бъде призната ролята на опрашителите - дивите и домашни пчели, защото без тях ще страдат както земеделските производители така и всички консуматори на храни.  

Чуйте повече в разговора на ива Дойчинова и Георги Карамфилов.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Татяна Илиева - директор на Международния фестивал

Международният джаз фестивал в Боровец - извор на многообразието

В предаването "Радиокафе" представихме и дамата, която е директор на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев", на който Боровец ще бъде домакин - д-р Татяна Илиева. Като всеки фестивал, той поражда различни съпътстващи програмата преживявания. "Целта на нас като организатори е да направим един много разширен фестивал, който да..

публикувано на 02.08.24 в 16:23
Вицешампионите

Български ученици - втори в света като дебатьори

България стана вицешампион по ученически дебати на Световното първенство в края на юли в Белград, Сърбия. В турнира са взели участие 68 държави, сред които САЩ, Катар, Китай, а нашите състезатели са надвили традиционно силни страни в дебатите, сред които последните световни шампиони от 2023 г. – Канада. Заслугата е главно на Асоциация..

публикувано на 02.08.24 в 16:18

Хората отсега трябва да се подготвят за по-висока такса смет

Таксата битови отпадъци (такса смет) ще бъде повишена в много общини от следващата година. Това е неизбежно и ще предизвика напрежение сред местните общности. Изискванията са най-накрая да се приложи принципът „замърсителят плаща“ и в момента се обсъждат различните формати и стратегии – дали ще е според количеството генериран отпадък, по..

публикувано на 02.08.24 в 15:15

Богата програма с много музикални изненади на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев"

Елиана Захариева е човекът, който подрежда програмата на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Тя бе гост в мобилното студио на Радио София, за да разкаже повече. Фестивалът ще бъде открит от Биг бенда на Българското национално радио под диригентството на Антони Дончев, публиката ще се наслади на индонезийска група и португалска певица...

обновено на 02.08.24 в 14:04
Сузана Иванова-Су

Качествената храна - начин на употреба и ключ към по-добър живот

С чаровната събеседничка Сузана Иванова-Су, говорим за здравословно хранане, качествена българска храна и не само. “Открих, че искам да работя за български брандове, с това да стимулирам българското производство, хората да научат, че както може да има хубава българска бира, така и хубаво българско вино, българско сирене, плодове и..

публикувано на 02.08.24 в 13:22

Ангел Джоргов: Международният джаз фестивал "Д-р Емил Илиев" популяризира Боровец като лятна дестинация

Международният джаз фестивал "Д-р Емил Илиев" се провежда за трета поредна година в курортния комплекс Боровец, с финансовата подкрепа на община Самоков. Това е най-скъпото събитие в културния календар на общината, но сме много щастливи от това, сподели пред Радио София кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов. "Всяка година фестивалът..

публикувано на 02.08.24 в 12:52