Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Баба Марта - митологичен персонаж, който олицетворява времевия период

Снимка: Pixabay

В българската етноложка наука съществува консенсус за това, че мартенската обредност и размяната на мартеници е много древна практика, която отвежда много далеч, назад към корените си още в предхристиянската древност, в тракийската древност.

Анализите на фолклористите показват, че митологичните образи, които стоят в центъра на тази обредност - Баба Марта и Сечко, се крият персонажи, които отвеждат много далеч назад към Балканския културен кръг, който има общи черти на земеделските култури, свързани с предхристиянските и дори тракийската древност.

“Това е един период, който бележи краят на зимата и началото на пролетта и неслучайно това е периодът точно в началото на месец март, когато в римския календар започва новата година.

Семантиката, че първите мартенски дни са началото на новата година, начало на нов цикъл, на космическото прераждане, ни кара да мислим, че това са много стари езически вярвания, които са се запазили със своите реминисценции до наши дни”, казва доц. д-р Ана Лулева от Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН.

Изследователите реконструират образът на Баба Марта като един митологичен персонаж, който олицетворява времевия период. В образа на Баба Марта хората са си обяснявали какво става през този период - може да е слънчево, с киша, да е студено, но всичко е обвързано с поведението на хората, т.е. как ще посрещнат Баба Марта, така че да не се разсърди, а да бъде благосклонна към тях.

“Правенето на мартеници е една от практиките, които са се правили във връзка с посрещането на Баба Марта. На много места, вечерта преди 1 март се е смитал боклукът, събирали са се нечистотиите от двора и са се изгаряли в края на дворното пространство, т.е. хората са очиствали своето домашно пространство, за да посрещнат Марта начисто.

На други места в Родопите са раздавали малки медени питки. Първоначално мартениците са били само от червена вълна, по-късно се добавя и бяло, като се посукват, за да се закичат с тях децата, както и възрастните. Задължително се слага мартеница и на входната врата, както и на малките животни", обяснява доц. д-р Ана Лулева.

Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Генералният директор на БНР Милен Митев

В основата на Радиото са хората

Генералният директор на БНР Милен Митев за поредното партньорство на БНР с Наградите за бизнес и туризъм и за мястото на БНР като обществена медия: "Подкрепяме наградите, защато имат кауза. Събитието свързва по естествен начин бизнеса с благотворителността. Продължаваме да се борим с разбирането от началото на 90-те, че който прави бизнес е..

публикувано на 04.08.24 в 11:38
Награди за бизнес и туризъм

Въображението те прави добър човек

Наградите за бизнес и туризъм, организирани от Балканска медийна асоциация с подкрепата на Министерство на туризма, за трета поредна година бяха връчени на яхта в Несебър.  Не само представители на юридическия и бизнес свят получиха статуетки, но отличени са и най-успешните компании за туризъм - хотели, ресторанти, туристически агенции и общини,..

публикувано на 04.08.24 в 11:02
Валентин Заяков

Валентин Заяков: туризмът - приоритетен отрасъл

Радиокафе гостува на община Несебър. Говорим за развитието на туризма по южното ни Черноморие и предизвикателсвата през летния сезон. Пръв гост е Валентин Заяков - бивш председател на Комитета за физическо възпитание и спорт, експерт по туризъм и експерт в Народното Събрание в Комисията по въпросите на младежта и спорта: "Несебър е един от..

публикувано на 04.08.24 в 10:24

Историята оживява - Копривщенци в Египет - Масърлиете

Днес разказваме за смели българи, готови да се борят с всевъзможни житейски трудности. В името на по-добрия живот на семействата си, те избират пътя на гурбета. При това в далечен и горещ Египет.  Тези предприемчиви българи от Копривщица наричат масърлиете.  Маср - на арабски език това е името на страната Египет.  Предимно в Кайро и Александрия,..

публикувано на 03.08.24 в 16:00
Проект за комплекс България на Георги и Димитър Фингови

Софийски разкази: Архитектите Георги и Димитър Фингови

Изкуствоведът Теодор Караколев, фондация "Български архитектурен модернизъм" за баща и син Фингови: "По-украсените стилове, като сецесиона са по-популярни от модернизма и затова Фингов-баща е сред най-популярните архитекти у нас. След Пловдив, идва в София и работи заедно с арх. Кирил Маричков по множество проекти, като доста училища в София - като..

публикувано на 03.08.24 в 15:00
Явора и Кен

Адресите на любовта - Явора Стоилова и Кен Нагай

Всички са против брака на внучката на Яворов и потомъка на самурай Явора Стоилова е оперна певица със световна кариера, но у нас е по-известна със забележителните си корени. Тя е дъщеря на племенницата на Пейо Крачолов Яворов и най-ревностна негова изследователка Ганка Найденова и на художника класик Васил Стоилов. Кен Нагай е поет,..

публикувано на 03.08.24 в 14:00
Десислава Желева

Усещане за повече уют

Какви са ползите от воденето на читателски дневник, могат ли и възрастните да водят читателски дневник, какво трябва да съдържа той, съпоставка на книжните читателски дневници и Goodreads.  Събеседник   ни е   Десислава Желева - автор, създател на един от първите читателски дневници за възрастни: "Моята учителка във втори клас ни научи, в..

публикувано на 03.08.24 в 11:42