Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За 15-годишен програмист, фотограф и музикант от „Jeremy?“ са първите истории в „Есториум“

| обновено на 01.03.21 в 20:16
Снимка: estorium.org

Историята на Радостин Чолаков е една от виртуалните истории, разказани в дигиталния архив Есториум. Радо е на 15 години от село Барутин. От 9-годишен започва да се занимава с програмиране, в момента разработва изкуствен интелект в собствената си платформа: АзБуки-ML.com, който да разбира кирилица.
Когато е бил на 12 години е разработил две приложения на Гугъл и е спечелил специално признание.
Пред Радио София той разказа:
"Аз се занимавам с програмиране още от малък, винаги съм бил любопитен, повечето деца, когато получат лаптоп започват да играят на него, на мен ми беше интересно да разбера какво полезно мога да направя с него и какво мога да науча. Бях малък, видях леля ми и чичо ми, които програмираха и ми стана интересно и ги попитах: Можете ли да ме научите да правя това, защото ми стана интересно как от един код се създава сайт. Така започнах. Те ми показаха основата, после сам започнах да се уча, да създавам проекти. )
Създадох "АзБуки.ML“ - платформа за обработка на български език, която може да прави морфологичен анализ, анализ на чувствата в текста, мислите и действията. Идеята беше да направя нещо, което съществува за другите езици, да подобря вече съществуващи инструменти, за да може това да е полезно на нашия език.
Всеки, който иска да използва платформата, може да я посети, ако някой иска да я имплементира в своя компания, може да се свърже с мен. Надявам се да успеем да извлечем полезното от изкуствен интелект, ако автоматизираме някои професии, то хората от тези сфери да се насочват към нещо по-интелектуално, за да бъде изкуственият интелект максимално от полза. Бих казал на всички "Дерзайте и не се отказвайте", ако използвате интернет и неговите полезни функции, а не просто да си скролвате във фейсбук, можете да научите страшно много и да напреднете много. Мечтая да създам софтуерна компания, чрез която да помагам и да развивам сферата, да е нещо различно от това, което вече го има.
"

Есториум има за цел да разкаже истории на интересни хора чрез различни изразни средства - чрез виртуална реалност, фотографии, текст, видеа, аудио.

Идеята на платформата е да бъде от всеки за всеки, и всеки да има възможност да се превърне в разказвач на истории, като качи историята на платформата, която ще трябва да отговаря на определени критерии.

Велианна Кашева от платформата обясни:

„Есториум“ е свързан с миналото, настоящето и бъдещето. Целта е всячески, чрез всеки до всеки да стигнем до хората. Искаме по някакъв начин да вникнем в душите на хората, чиито истории разказваме, не целим просто да разкажем историите, а нещо отвъд това, духът на хората и на времето и ще разкажем това чрез всички съвременни комуникационни канали. Първите три истории, които ще разкажем са изцяло финансирани от подкрепата на хората, които подкрепят нашия проект. Първите три филма, които ще създадем, в тях ще вкараме пълната гама от изразни средства. Първите три истории са на Радо, на фотографа Ивайло Петров и на Ерсин, от група "Jeremy?". Нашият дигитален архив вярва, че всеки човек има важна история, която си струва да бъде разказана. Тоест „Есториум“ не намира, а се оглежда около себе си.“

Платформата ще стартира през месец май. Март и април ще работим по проектите. Екипът включва Атанас Христосков, режисьор и инициатор на цялото съдържание, Велианна Кашева и операторите Мартин Балкански и Драгомир Димчев.

Повече за историята на Радостин Чолаков, който е от село Барутин и учи в Пловдивска Математическа гимназия "Акад. К. Попов", както и за "Есториум" чуйте в разговорите на Ангелина Грозева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Българска платформа ще документира всичко интересно за всеки човек

Дигитален архив на човечеството са започнали да събират и трупат четирима българи, създали платформата Есториум ( Estorium ). Идеята е изключително амбициозна и може би надхвърля фантазиите на много хора и затова никой до този момент не се е наемал да..

публикувано на 16.12.20 в 11:46
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чакъровите празници събират посетители от цялата страна

За единадесета поредна година край самоковските Чакърови поляни ще се състоят Чакъровите празници, които събират посетители от цялата страна. Тази година ще има възстановка на живота и делото на Чакър войвода. В програмата са включени и народни..

публикувано на 15.07.24 в 18:12

Александра Свиленова - актрисата, която искаше да стане коремен хирург: "Реших да лекувам чрез сцената"

Александра Свиленова е студент в класа на проф. Ивайло Христов в НАТФИЗ. Тя вече има своите изяви и на софийската театрална сцена. Споделя, че преди да реши да се насочи към студентството, съвсем сериозно е мислила да се реализира като коремен..

публикувано на 15.07.24 в 17:34

Ще бъдат ли обмитени евтините китайски стоки?

Китайските онлайн платформи бележат огромен ръст в продажбите си, но продуктите им са със съмнително качество и без проследимост. Около 15 млн. пакета от трети страни са внесени у нас през 2023 г., без никакъв санитарен контрол. Редица държави..

публикувано на 15.07.24 в 17:14
Адриан Николов

Пазарът на труда и висшето образование

Висшето образование е ключ към добро представяне на пазара на труда, почти гарантирано избягване на безработица и намиране на желано и добре платено работно място. От значение е обаче да се оцени конкретният размер на това предимство – колко..

публикувано на 15.07.24 в 15:44
Камен Алипиев-Кедъра

Камен Алипиев-Кедъра: Очаква ни едно лято с изключителни спортни събития

"Олимпиадата е цикъл от 4 години, който разделя едни олимпийски игри от други", посочи спортният журналист Камен Алипиев-Кедъра. В предаването "Радиокафе" той коментира големите спортни събития, които току-що отминаха - "Евро 2024" и тенис турнира..

публикувано на 15.07.24 в 15:31

Фотожурналистът Евгени Димитров: Имаме недостиг на визуални спомени въпреки, че плуваме в тях

В изложбата "Фрагменти от уличната сцена на 90-те" е уловен духът на софийските улици през 90-те, разнолик, пъстър и пълен с надежди. Експозицията представя 15 снимки от мозайката на многобройните уловени мигове през този период. Много неща се..

публикувано на 15.07.24 в 12:54

No puedo pensar (Desperado) е новата песен от Алекс Линарес

Певецът Алекс Линарес от българо-перуански произход представи новата си песен No puedo pensar (Desperado) в ефира на Радио София. Познат като вокал на латино бандата Mango Duende, Линарес не изневерява на стила и в соловия си проект . В унисон с..

публикувано на 15.07.24 в 09:29