Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десислава Дамянова: Важно е какво казваме, но по-важно е как го казваме

Начинът, по който казваме нещо, може да се окаже по-важен от това, което казваме. Най-елементарни движения на тялото и физически реакции могат да оказват огромно въздействие върху чувствата и мислите ни.

За да знаем как да ги използваме, първо трябва да се научим как да ги овладеем. Това често се случва в ранна детска възраст и с помощта на нашите родители. "Невербалната комуникация ни влияе много, в пъти повече, отколкото вербалната.

Важно е какво казваме, но по-важно е как го казваме. Невербалната комуникация предава емоции на другите хора. Всъщност, емоциите са заразни. Дори не е нужно един човек да каже нещо, достатъчно е само да направи определена физиономия, или да реагир по някакъв начин с ръцете и тялото си, за да нарани друг човек", казва Десислава Дамянова от Академия за емоционална интелигентност.

Тя допълва още, че не можем и не е редно да контролираме емоциите си. Важно е те да бъдат изживявани. Толкова бързо се зараждат в нас, че ние няма как да ги изтрием. Дори можем да ги бутилираме, потиснем в даден момент, но те ще избият на по-късен етап, в друга посока, ситуация или към друг човек. Затова е много важно да се научим да осъзнаваме емоциите и да ги управляваме, не да ги контролираме.Десислава Дамянова

"Истината е, че като възрастни хората реагират по начина, по който се е “записала” тази информация в първите 7 години, т.е това което едно дете е преживяло вкъщи, като емоционални преживявания, няма значение, дали е израснало с много внимание и грижи, ако емоционалното отношение към него не е било здравословно или родителите не са изразявали по здравословен начин чувствата си един към друг, или към детето, съответно, още в пубертета могат да се видят тези поведенчески прояви. В по-късна възраст зрелият индивид реагира по същия начин.

Често може да чуете много хора казват: “Аз не искам да бъда като майка си” или “Не искам да бъда като баща си”, но като пораснат, стават едно към едно в поведението си, като родителите си", обяснява Десислава Дамянова.

Още по темата може да чуете в разговора на Петя Калнакова с Десислава Дамянова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00