Общинската Пета МБАЛ да си възстанови името, дадено при нейното откриване преди 130 години – "Княгиня Клементина", предлагат в доклад до Столичния общински съвет (СОС).
Идеята за връщане на името на здравното заведение е на ръководството на болницата. Тя е открита официално на 4 юни 1891 г. именно от майката на княз Фердинанд и е наречена Международна католическа болница „Княгиня Клементина“ в чест на дарителката, осигурила най-много средства за нейното изграждане.
Лечебното заведение е създадено по инициатива на първия енорийски католически свещеник в енорията „Св. Йосиф“ в София – отец Тимотей Строна, където да се лекуват столични католици и чужденци, пребиваващи в София.
Чужди консули, заможни български католици и княжеското семейство правят основните дарения. Княгиня Клементина дарява най-голямата сума. Софийската община участва, като дарява 28 декара място в сегашния квартал „Банишора“.
През 1949 г. болницата е национализирана, а между 1968 г. и 1990 г. функционира под името Първа обединена работническа болница. През 2000 г. е преобразувана в Пета многопрофилна болница за активно лечение – София ЕАД. От април 2009 г. лечебното заведение е 100% общинска собственост.
В СОС предложението е внесено от общинските съветници д-р Антон Койчев и проф. Иво Петров, както и и зам.-кметът по финанси и здравеопазване Дончо Барбалов.
Предложението за именуване на лечебното в чест на най-голямата дарителка Княгиня Клементина Бурбон-Орлеанска е съгласувано и подкрепено от нейните наследници.
Няма бедстващи хора на територията на община Самоков, независимо че едно от селата вече трети ден е без ток и други 4 в момента са без електрозахранване. Това каза за БНР кметът на Самоков Ангел Джоргов: "С изключение на електроподаването, което наистина е голям проблем, останалите неща като почистване на улиците, сметосъбиране, нещата са нормални. Към..
Тежка техника пробива 6-километровия път между кюстендилските села Ломница и Гурбановци, откъснати при снеговалежа в сряда. В Гурбановци живее само един жител, който работи в Кюстендил, наложило му се да се придвижва пеша. Утре ще започне пробиване и почистване на пътя към с.Церовица - около 1 километър, до жп гарата при много трудно трасе, каза за..
От сутринта около 90 населени места в Западна България или части от тях са без електрозахранване. Заради сложната обстановка някои от селищата са без ток вече три денонощия. Близо 30 аварийни екипа са пренасочени към най-тежко засегнатите райони, каза Ралица Николова от дружеството "Електрохолд": Трети ден без ток са десетки села в Габровско..
В София и тази година няма да има фойерверки и заря в Новогодишната нощ . Вместо това светлинно шоу ще радва столичани и гости на града като част от програмата на новогодишния концерт на площад „Княз Александър I“, организиран от Столична община. От администрацията призоват столичани да се въздържат от използване на пиротехнически изделия..
През 2024 г., до коледните празници, двойки в София са сключили 5220 брака - със 170 по-малко от миналата година. До края на годината има планирани още 31 сватби, уточнява БТА. За сравнение през 2023 г. сключените бракове в София са 5753, от които 4262 са били на територията на Столичната община. Останалите са се състояли в чужбина и..
На третия ден на Рождество Христово, 27 декември, Православната ни църква почита паметта на свети Стефан. Името му означава "венец" , "корона" и произлиза от гръцки "στέφανος" (stéphanos). То символизира победа и чест, присъщи за Христовия следовник, увенчан с венеца на мъченичество. Ликът му се изобразява на лявата врата на иконостаса. Свети Стефан..
Преди 13 години в столичния квартал "Орландовци" , в който населението на града е смесено – живеят както българи, така и роми, християни от кварталната енория създават със собствени средства и усилия Първата православна детска градина. Управителката на детската градина Калина Спасова разказа, че детската градина е създадена с много..