Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Твърде много време прекарано с технологиите ни разболява

Пристрастяването води до болка в челюстта, проблеми със съня, умора и сънливост

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Твърде много време, прекарано в социалните медии или в общуване чрез мобилни телефони, води до болка в челюстта и мускулите на устата, скърцане със зъби, проблеми със съня, умора и сънливост.

Това показва проучване на Клиниката по дентална медицина на Морис и Габриела Голдслегер от университета в Тел Авив

В проучването са взели участие около 600 души - светски евреи (предимно потребители на смартфони и интернет) и група ултра-ортодоксални израелци (които използват телефон без интернет връзка).

Участниците са изследвани за нивата на стрес и напрежение през деня, склонността към събуждане през нощта, нуждата от непрекъснат достъп до мобилния телефон, скърцането със зъби и болки в челюстта.

Изводите на учените са, че 54% от потребителите на смартфони се събуждат често посред нощ, в сравнение с 20% от групата на ултра-ортодоксалните евреи.

Освен това половината от светските респонденти (50%) изпитват умерено до високо ниво на стрес, свързано с мобилния телефон, в сравнение с едва 22% сред представителите на другата група.

Провелите проучването д-р Песия Фридман-Рубин и проф. Илана Ели обясняват, че в днешно време хората живеят с чувство за страх от пропускане на нещо и затова искат да бъдат постоянно онлайн, за да знаят “какво е новото" във всеки момент.

Тази нужда естествено създава нарастваща зависимост от мобилните телефони, което води до чувство на стрес и безпокойство. „Някой може да напише нещо в социалните медии, а аз ще го пропусна и няма да бъда в течение“, е тревожната мисъл, която предизвиква стреса.

Други изследвания също потвърждават, че „пандемията с проблеми, свързани с психичното здраве като депресия, злоупотреба с различни вещества, посттравматичен стрес и дори самоубийства“ са сред страничните ефекти на пандемията на коронавируса.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Силвия Стоянова

За хората със светли очи слънчевите очила са задължителни през лятото

Наред с алергиите и летните грипове, горещите месеци крият рискове и за здравето на очите ни. Неправилното и дълго излагане на слънце в пиковите часове на жегите може да доведе до появата и развиването на очни заболявания, а самолечението – до усложняването им. "Хората без проблеми със зрението не се замислят, но слънцето е изключително вреден..

публикувано на 11.07.24 в 17:45
Инж. Ангел Джоргов

Оптимизират транспорта в Община Самоков, купуват 5 електробуса

Община Самоков ще изработи План за организацията на транспортната схема , чрез който ще се оптимизира транспортното обслужване и ще се повиши качеството на услугата. "Искаме да улесним хората които работят, които посещават курортите, както и учениците. В момента се прави проучване като част от проект за оптимизация – линии на градския..

публикувано на 11.07.24 в 16:50

Какво е да отразяваш Европейското първенство по футбол?

Какво е да отразяваш Европейското първенство по футбол? Специалните пратеници на БНТ в Германия Десислава Францова и Бюлент Мюмюнов се заеха с тази нелека задача. Гост в предаването "Радиокафе" беше Десислава Францова. По думите й след завръщането все още свиква с това, че не движи с карта и GPS, а и още се адаптира към температурите тук...

публикувано на 11.07.24 в 15:14

Защо ДДС за пакетните туристически услуги трябва да е 9% до края на 2024 г.

Туроператорите настояват за удължаване и данък добавена стойност от 9% за пакетните услуги да остане до края на годината. Временната мярка за 9% ДДС беше приета в подкрепа на бизнеса по време на ковид кризата. Но от 1 юли ставката на ДДС върху туристическите пакети се върна на 20%. Това беше оповестено в края на миналата година, когато..

публикувано на 11.07.24 в 14:50

Драматизации по литературни творби на фестивала "София Моно" 2024

За радост на ценителите на театралното изкуство традицията на фестивала София Моно продължава, но тази година програмата се състои предимно от драматизации по литературни творби на бележити автори. Между 17 и 27 юли 2024 г. Организатор на "София Моно" 2024  е издателство "Колибри". Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на..

публикувано на 11.07.24 в 14:09

Гостуваща изложба отразява фалшификациите през времето

На 16 юли, вторник, 2024 г., от 18:00 ч., в Националния етнографски музей, ще бъде открита пътуващата изложба "Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите". Събитието е по проект на Европейския парламент, реализиран от Дома на европейската история в Брюксел. Изложбата, чието оригинално заглавие е Fake (f)or Real, изследва именно..

публикувано на 11.07.24 в 13:07

Жени говорят за европейски футбол

Не се случва често жени да говорят за футбол, но когато го правят, то е с емоция и финес. Яна Спиридонова и Мария Бояджиева успяха да си поговорят с някои от най-големите ценителки, на този уж мъжки спорт . Разговорите неизменно поеха и в посока облеклата на съпругите на играчите, класациите за най-секси футболист на Евро 2024, костюмите на..

публикувано на 11.07.24 в 12:34