100-годишнината на Националната музикална академия ще бъде отбелязана с прояви през цялата година. За някои от тях става дума в разговора на Лили Големинова с проф. Ростислав Йовчев - известен наш пианист, ръководител на едноименната катедра в НМА.
В Академията е от 1980-а, когато постъпва като студент и още по време на майсторския клас в 1984 е акомпанятор, а четири години по-късно вече е преподавател и до сега в катедра "Пиано".
Какво е най-важно да се знае за най-ранните години на Академията?
"Давам си сметка, че всички жалейки в днешно време, нямат почва пред онова време. Тогава, през 1921-ва с царски указ се създава първото висше музикално училище в България при липса на традиции в класическата музика" - започва разказа си проф. Йовчев.
Именно тогава, малко след края на Първата световна война и няколко години след Испанския грип, можем да си представим колко трудни са били времената.
"Хора, получили музикалното си образование в чужбина се връщат, за да положат основата на нещо ново. Преподаватели стават най-високите представители на българската музика. Трябвало е музикалния вкус на страната да се подобрява."
В 30-те, след връщането на Владигеров и Пипков нещата рязка дръпват напред. Голям е и приносът на Димитър Ненов. "Сравнявайки тази токата с токатата на Прокофиев, последната е като сутрешно разсвирване" - споделят случайни чуждестранни слушатели на токатата в YouTube, цитирани от проф. Йовчев.
"Изумявам се как през онези тежки години държавата е оценила какво е да имаш висше музикално образование, щастие е, че има българи, които го подхващат - музиката може да направи хората по-добри" - завършва проф. Йовчев.
Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..
Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..
На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Яница Радева пише проза,..
Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният кмет на район "Слатина" Георги Илиев с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..
"Наистина, участвам във фирма, аз съм я създал отпреди 20 години. Не виждам нищо нередно, защото законът забранява да си управител или в ръководен орган. Когато притежаваш дял, ти си инвеститор." Това изтъкна пред БНР-Радио София Георги Илиев, когото ОИК отстрани от поста кмет на столичния район "Слатина" . Да си съдружник е забранено..
Днес ще е предимно слънчево. Ще духа слаб, в източните райони до умерен вятър от север-североизток. Температурите ще са в широки граници: минималните - от минус 20° до минус 5°, а максималните - от минус 6° до 5°. Жълт код за опасно ниски температури е обявен в почти цялата страната, с изключение на пет области - Благоевград, Пазарджик,..