Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Питър Сейдж: Ние сме тук да израстваме и да допринасяме

Когато сте пред предизвикателство, изберете любовта пред страха, съветва световно известният лектор и мотиватор

Въпреки пандемията, въпреки тежките за общуване времена, въпреки всичко, в студиото на Радио София дойде Питър Сейдж.

Мотивационен лектор в над 60 страни, спортист, експерт по здраве и хранене, бивш културист на състезателно ниво, бизнесмен и писател, той е автор на книгата „Въпреки всичко“, която е и пред българските читатели. Носител е на наградата „Бранд лауреат“ за 2013 г. от „Азиатската Тихоокеанска Бранд фондация“ за изключителни заслуги. (Отличието в миналото са получили и хора като Нелсън Мандела, Стив Джобс, Хилъри Клинтън, Тайгър Удс.)

На 16 години Питър Сейдж се отказва от училището, защото има безброй идеи, а на 25 вече е милионер. Фалира няколко пъти, но никога не се отказва и продължава напред. Попадайки в затвора, решава да изпробва моделите си на личностно усъвършенстване.

„Не съм специален човек, просто съм имал опити, преминал съм през предизвикателства и мога до помогна на други хора, особено в днешния свят. Същият съм като вас, но с различна умствена нагласа“, отбеляза скромно Сейдж пред слушателите.

Според него, повечето хора са научени да гледат на живота през призмата какво и защо не могат. Чували сме „Не“ много повече от „Да“. Реалността ни е изградена на базата на страх. Трябва да правим добри неща, за да заслужим уважение и любов. Мнозинството се водят от чуждото мнение и опитват да бъдат не такива, каквито са. А това, подчертава Сейдж, ни пречи да разкрием истинския си потенциал.

По думите на автора на „Въпреки всичко“, има голяма разлика между свободата и освободеността. Никоя не може да ви направи нещо емоционално без ваше позволение. Освободеността е състояние на ума. Единият от двама затворници вижда кал, другият – звезди. Външните обстоятелства не ни определят, само помагат да определим себе си.

„Благодарността е може би най-бързият начин да промените вашето състояние. Тревожността и депресията са резултат от мислене на базата на навици. Благодарността и страхът не могат да живеят заедно. В една джунгла нощно време се случва всичко. Вашата мисъл е фенерче, от което зависи какво ще видите в тази джунгла“, убедителен е Сейдж.

По думите му ние сме тук да израстваме и да допринасяме. А израстваме само чрез предизвикателства, не от комфорта ни.
Нашата същност не е физическото, което се вижда, а мечтите, идеите ни, чувството за хумор. Това е условието ни за растеж.
Съществуват и правилното, и грешното. Трябва да си задаваме правилните въпроси.

Вие правите ли го?

Чуйте разговора на Ива Дойчинова с Питър Сейдж.

Превод в ефир: Антони Стоянов
Довечера може да гледате и слушате мотиватора във Фейсбук.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Учителят Петър Дънов, части 1, 2 и 3

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 27.07.24 в 16:00

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други подобни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35

Всеки може да помогне

Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема "Основни знания и умения за спонтанни доброволци за действие по време на горски пожари". Георги Влайков, директор ЦПО „Доброволец” с подробностите: "Планираме да запознаем доброволците как се работи на терен, какви са основите рискове, с каква лична..

публикувано на 27.07.24 в 10:43

Да има пълноценно общуване на село

Практически уъркшоп „Малка пермакултурна градина" - събеседник от с.Негушево е Михаела Танева от Фондация "Повей": "Стартираме поредица от практически насочени семинари, показваме различни начини да пшроизвеждаме собствената си храна и така да съживим мястото, училището. Вече е възстановено първото училище, с което започнахме преди години. Проектът..

публикувано на 27.07.24 в 09:52

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24