Трийсет и осем на сто от младите хора (19-40 г.) смятат, че няма достатъчно отворени работни позиции в сферата, в която искат да се развиват. Това сочат резултатите от проучване, проведено от платформата за кариерно ориентиране nextstep.bg, което оценява нагласите на хората, търсещи възможности за по-добра професионална реализация.
Изследването е проведено през първото тримесечие на 2021 година и включва въпроси, свързани с приоритетите и очакванията на българите в трудоспособна възраст.
„Предизвикателствата са свързани с неяснотата на анкетираните в каква сфера искат да се развиват, а и се притесняват да се свържат със специалист за подкрепа“, обясни пред Радио София Мартина Тонева – кариерен консултант и бранд мениджър на платформата.
Положителната тенденция е, че липсата на време и информация за кариерното развитие минават на заден план.
От началото на Covid пандемията все повече хората прибягват до онлайн услугите, включително и консултиране за професионална реализация.
Като извод от проучването Тонева изтъкна, че докато младежите (до 25 години) трудно се ориентират сред морето от информация по темата, при мъжете и жените в по-зряла възраст на преден план излиза проблемът, че не получават достатъчно подкрепа от близките и колегите си.
Най-позитивното е, че 94% от младите хора (и за двете изследвани възрастови групи) посочват като приоритетната цел придобиване на нови знания и надграждане на уменията.
При търсене на професионална реализация хората трябва да съобразяват не само интересите си и моментните умения, но и личните си качества и характерни особености, посъветва Мартина Тонева.
С нея разговаря Данаил Конов.
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..