Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

LZ не е само име на група

Колаж: Ангелина Грозева

18 април е Световният ден на радиолюбителите. На тази дата през 1925 г. в Париж е основан Международния радиолюбителски съюз IARU. Днес членове на този съюз са повече от 160 страни в света, в които се отбелязва този празник.
За рождена дата на организираното радиолюбителско движение в България се приема 5 юни 1926 г., когато 38 електроинженери, кадрови военни, радиотехници, един търговец и един директор на строително дружество провеждат събрание в салона на софийското градско казино за учредяване на Българския радиоклуб. 

Повече за уникалния повиквателен знак за радиолюбителите разказва Стефан Александров - мениджър кризисни комуникации към Българската Федерация на Радиолюбителит:

"Аспектите в нашата работа са много, като се започне от това да направиш връзка на живо от твоята радиостанция с Великденския остров например. Радиолюбителството е един уникален вид прозорец към света. Страните на нашата работа варират от чисто технически до удоволствие. Една от най-любопитните ми връзки е, когато пътувахме покрай София, имаше прохождение и чухме изключително рядка станция от Замбия, успяхме, след което получихме и QSL картичка. Тази картичка е и хартиена, и електронна, това е доказателство, което се разменя между двама радиолюбители, които са осъществили връзка помежду си."

"В последните години правим курсове за подготовка на радиолюбители. Хората вече се наситиха на интернет и технологични устройства и доста от тях се сещат за хобито ни - да станат радиолюбители при нас. Всеки радиолюбител има собствен повиквателен знак, за всички в България той е LZ. Той се получава след изпит, положен пред Комисията за регулиране на съобщенията. Морзовата азбука е един от основните видове работа по време на състезания, има състезания на телефония и на телеграфия."

Още за дейността на Българска Федерация на Радиолюбителите чуйте в разговора на Лили Големинова със Стефан Александров:


Освен радиолюбители към Българска Федерация на Радиолюбителите, любители на радиото сте и вие - и от дивана вкъщи, и от автомобила, с който се движите всекидневно, и от вашето мобилно устройство, където можете да се потопите в магията на радиото. Това споделят и столичани пред микрофона на Ангелина Грозева. Радиото е неизменна част от тяхното ежедневие, особено в периода на пандемията. Те твърдят, че обичат музиката и достоверността на информацията в сравнение с тази в социалните мрежи. За тях радиото е най-бързата и лесно достъпна медия и му гласуват по-голямо доверие пред останалите видове медии. А за радиослушателите винаги интерес предизвиква и кой е гласът зад микрофона. Една от анкетираните определя радиоводещите като художници, които рисуват със звук и винаги им е интересно да се потопят в това въображение:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сдружение "За Земята" с искане за подобрена велосипедна инфраструктура

Представители на екологично движение Сдружение "За Земята" се срещнаха с кмета на столицата Васил Терзиев и заместник кмета по транспорт и градска мобилност Илиян Павлов, за да им връчат официално онлайн петицията "За свързани, удобни и безопасни велоалеи в София". До момента около 5 хиляди души са сложили своя подпис, а настояванията са общо 6...

публикувано на 16.04.24 в 15:51

Ранната профилактика на комуникативните нарушения при децата е решаваща за развитието на речта

Ранната профилактика на комуникативните нарушения при децата е изключително важна, смята логопедът Боряна Мургина. По думите й, именно тя има решаващо значение за нормалното развитие на детската реч. Пред Радио София тя обясни, чепрез последните 5 години случаите на деца с комуникативни нарушения са се увеличили драстично. „Ако преди сме работили с..

публикувано на 16.04.24 в 14:53
Кадър от спектакъла

Театър-лаборатория "Алма Алтер" започва нова серия срещи с публиката под надслов "Нощта на...."

Целта на стартиращия проект "Нощта на..." на Театър-лаборатория "Алма Алтер" е да покаже богатството на всеки актьор, палитрата му от възможности, да преброди през различни автори, епохи и представления и да остане себе си. Една мозайка от кариерата на всеки, която ще завърши на сладък разговор и чаша вино. Първата от срещите е с талантливия незрящ..

публикувано на 16.04.24 в 14:05

Излезе втората част на книгата "Османските потайности: Еничарите"

Излезе втората част на книгата „Османските потайности: Еничарите“ на Ибрахим Карахасан-Чънар. В нея читателите ще се запознаят с историческо изследване за еничарството - за създаването, разцвета и ликвидацията на най-ухажваната политическа и военна сила в Османската империя. Както и първата част на книгата "Османските потайности: Харемът", Ибрахим..

публикувано на 16.04.24 в 13:00

Фестивалът на българското кино "Васил Гендов" започва с прожекции на 1 май

Съюзът на българските филмови дейци (СБФД) обяви номинациите за тазгодишното издание на Националния фестивал на българското кино "Васил Гендов", на който се връчват и едноименните награди на Съюза. Стремежът е да бъдат показани всички най-добри постижения от изминалата година във всяка една област на седмото изкуство, отбеляза пред..

публикувано на 16.04.24 в 11:51

Чака ли ви се до септември за "Hug or handshake"?

публикувано на 16.04.24 в 10:25

Тротоарът до парк "Възраждане" ще е напълно завършен до 2 седмици

Предвижда се обновяване на тротоари по ул. "Стефан Стамболов", както и при улиците "Пиротска" и "Христо Ботев". Финансирането е осигурено от Столичната община и от районната администрация. Почти целият район е в синя или зелена зона за паркиране , припомни още кметът Илиев: " Гледаме всеки нарушител да бъде санкциониран. Съдействат ни и от..

публикувано на 16.04.24 в 08:48