България е на 112 място в тазгодишната класация за свободата на медиите, съставяна от "Репортери без граници".
Страната ни пада с една позиция по свобода на медиите спрямо 2020 г., когато бяхме 111. Класацията включва 180 държави.
България е единствената страна в Европейския съюз в червената зона. В Европа ни правят компания само Турция, Русия и Беларус.
Според неправителствената организация, в България свободата на печата е в капан.
Малкото откровени журналисти са постоянно подлагани не само на клеветнически кампании и тормоз от страна на държавата, но и на сплашване и насилие.
Ситуацията с медиите е много тревожна, защото никой не проявява интерес от разследване или осъждане на насилие над журналисти.
За пример се дават случаи на проявено насилие срещу журналисти:
Полицията нанася побой на журналиста на свободна практика Димитър Кенаров, когато го арестува през септември 2020 г. Маскирани биха разследващия репортер Слави Ангелов пред дома му през март 2020 г. Друг разследващ репортер Николай Стайков получи заплахи за убийство през юни 2020 г., след като пусна документален филм за корупцията по високите етажи на съдебната система.
Журналистите често са призовавани и разпитвани от полицията за тяхната работа, докато политиците и олигарсите поддържат отношения, очевидно свързани с корупция и конфликт на интереси в проправителствените медии.
Правителството разпределя финансиране от ЕС и публични финанси за медии при пълна липса на прозрачност, което насърчава бенефициентите да се отнасят по-безкритично към правителството в своите репортажи.
Най-голяма свобода на словото от балканските страни има в Румъния, която заема 48-о място в индекса.
Водеща по свобода на медиите в световен мащаб е Норвегия, следвана от Финландия, Швеция, Дания и Коста Рика.
Последните места в индекса заемат Виетнам, Джибути, Китай, Туркменистан, Северна Корея, Еритрея.
Столичната община отчете рекордно за последните 4 години количество преработени хранителни отпадъци. Администрацията започва информационна кампания, която цели да помогне на бизнеса в София да се ориентира как и защо е важно да се събират разделно хранителните отпадъци. 8 413 тона хранителни отпадъци са преработени през 2024 година в инсталацията на..
Зимен маскараден празник ще се проведе в Трън на 1 февруари. Тазгодишното издание се провежда за пети пореден път и в него ще вземат участие 9 сурвакарски групи с над 330 участници. В празника наред с местната детска сурвакарска група "Преличотине” ще вземат участие седем сурвакарски групи от региона – от брезнишкото село Слаковци, сурвакарските групи..
Общинският съвет (СОС) одобри създаването на нова социална услуга – "Център за кризисно настаняване на лица и семейства", съобщават от Столичната община. Решението е по предложение на кмета на София Васил Терзиев и е провокирано от трагичния инцидент в Банкя, при който семейство остана без жилище след взрив на газова инсталация...
Жители на квартал “Овча купел” в София затвориха в четвъртък вечерта кръстовището на булевардите “Монтевидео” и “Президент Линкълн” в знак на протест заради паркирането в района. Хората недоволстват, че като ползватели на паркинг пред блок 508 в квартала, са получили предизвестие, че на мястото на терена ще се изгражда хипермаркет и трябва да..
На 2 и на 16 февруари 2025 г., от 09.00 ч., ще се проведе 24-часова техническа профилактика в центровете за данни на Центъра за градска мобилност. От дружеството съобщават, че са възможни временни прекъсвания или неточности в информацията на електронните табла на спирките на градския транспорт. Възможни са и смущения в работата на сайта на..
Атина и София продължават сътрудничеството в борбата с организираната престъпност, заяви гръцкият министър по миграцията Никос Панайотопулос след срещата на министрите на вътрешните работи във Варшава. Изключително ползотворна двустранна среща са провели гръцкия министър по миграцията Никос Панайотопулос и българския вътрешен министър Даниел..
Замърсен е въздухът в Перник, София, Пловдив, Стара Загора, Велико Търново и Русе, отчита Европейският индекс за качество на въздуха. Според данните на Столичната община - стойностите са над допустимите от 50 микрограма на кубичен метър. Гъстата мъгла в София също допринася за задържането на фините прахови частици във въздуха. По прогноза..