Департамент „Политически науки“ на Нов български университет организира онлайн конференция на тема „Избори и след изборите накъде?“ на 22 април, 2021 г. от 14 часа.
Събитието е част от поредицата дискусии, посветени на парламентарните избори в България, организирани през последния месец в университета, съобщи пред Радио София гл. ас. д-р Ирена Тодорова от НБУ.
Темите, които ще бъдат поставени в рамките на конференцията, обхващат широк кръг от проблемни полета, които пряко засягат качеството на демокрацията и изборния процес в България. Целта е академично да бъдат разисквани процесите и да се разгърнат сценариите за развитие на страната.
„Ръководени сме от едно и също усещане за влошаване на демократичните устои. Това е следствие не само на управленията, но и от липсата на траен ангажимент на избирателя с политическия процес - той не бива да се изчерпва само с акта на гласуване с бюлетина или участието в протест на“, отбеляза д-р Тодорова.
Това ще обяснят и експертите на конференцията – на младите хора (студентите), но и на всички други хора.
„Свръхемоционалните политически решения дават не особено добри резултати за самата демокрация. Това пролича в разпарчетосания нов парламент. В момента изглежда гражданинът събуди интереса си към политиката, защото тя заприлича на шоу, на своеобразен театър. Време е да извадим политиката от нейния негативен прочит. Именно управляващите трябва да вдъхват надежда у хората“, подчерта Ирена Тодорова, която ще е сред водещите и лекторите на конференцията.
„След изборите трябва да се следват известните процедури за съставяне на кабинет. Това не е рулетка, а законодателно определена процедура“, категоричен е гл. ас. д-р Любомир Стефанов, който също ще участва в конференцията, организирана от НБУ. Има 3 седмици за крайния срок, в който да се състави правителство, което да събере и парламентарна подкрепа.
Възможно е на базата на принципи и договорености (не договорки), на базата на управленска програма да се сформира министерски съвет, допълни д-р Стефанов.
По думите му на последните избори на 4 април българинът гласува емоционално и носталгично, невинаги с достатъчно информация, но и прагматично.
Когато възможностите за гласуване са цяла палитра, а не се свеждат до физическо присъствие в секцията, ще можем да видим доколко българинът се интересува или неглижира правото да избира. Тогава със сигурност можем да кажем дали определена избирателна активност е ниска. Опашките за гласуване в чужбина не са знак за повишена активност. Можеха да бъдат, ако избирателните секции не бяха достатъчен брой.
С Ирена Тодорова и Любомир Стефанов разговаря Лъчезар Христов.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..