Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо избираме да сме сами на празниците

| обновено на 01.05.21 в 11:54
Снимка: cottonbro from Pexels

Свързваме празниците с време за семейството, семеен уют, обич и почивка. Но за Камелия Тодорова от Академия за емоционална интелигентност това са периодите в годината с по-интензивни посещения в нейния кабинет. Причината е една - събирането с роднините често поражда напрежение, а това води до конфликти.

Каква е причината? Чуйте от разговора на Александра Илиева с Камелия Тодорова:

Камелия обяснява, че това е свързано с очакванията, които имат родителите ни към нас и начина, по който ги изразяват. Има ли правилен подход, с който да се засегнем неудобна тема? Отговорът е да:

„Чрез емпатия. Трябва да покажем, че имаме желание да разберем другия, да сме до него в неговото щастие или нещастие. Ако споделим как се чувстваме и разкажем за нашия опит, човекът отсреща също би споделил. Когато въпросът е породен единствено от любопитство, той няма как да не нарани другия“

Камелия Тодорова

Ако все още планирате да останете сами вкъщи за празниците, ето един полезен съвет от Камелия, който може да промени мнението ви. Помислете какво ви е накарало да избухнете или ви е напрегнало – дали, че не можете да отстоите своите граници, като кажете „спрете да ме питате“ или не можете да защитите своя избор . Но често темите, които ни провокират наистина са актуални за нас, макар да се самоубеждаваме, че това не е така.

„Понякога си казваме – не ми пука, но се ядосваме на въпроса, защото са успели да докоснат тема, която е значима за нас и ние може да променим нещо в тази посока“

За да избягнем семейните кавги можем да се опитаме да приемем нашите родители, и да не опитваме да променяме тях, а начина по който ние реагираме или не реагираме в дадена ситуация.

Празничните дни могат да засилят усещането за провал, самота и тъга в хората, които нямат семейство. Често те имат при кого да отидат, но избират да останат сами. В такъв момент могат да помислят дали им е трудно да приемат и да получават подкрепа , а не само да дават – съветва психологът.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В миналото с бъдещето

Обектите под закрилата на Юнеско в България и Италия са във фокуса на второто издание на форума „История и бъдеще“, който ще се проведе на 7 октомври в НИМ под патронажа на Министерството на културата. Инициатор на събитието е Н.Пр. Джузепина Дзара, посланик на Италия в България, а зад идеята застават и ИТА Агенция София, Италианския културен..

публикувано на 06.10.24 в 11:38
Борис Борисов, Сабрина Шуманова, г-жа Шуманова и Александър Русков

Училищните медии помагат да се усвоят новите знания

Междуучилищна телевизия в Сливница - какво се случва и кой я прави, както и за тракийското наследство около Сливница - в звуковия файл: "Всичко е интересно. Сами си монтираме. В началото професионални журналисти ни научиха как да правим съдържание, как да се позиционираме пред камера, как да държим микрофон. А и направихме Ден на Сърбия, после..

публикувано на 06.10.24 в 11:05
Теодора фон Ауерсперг и Надежда Цанова

Принцесата и пианистката

Принцеса Теодора фон Ауерсперг и пианистката Надежда Цанова за фондацията "Теодора фон Ауерсперг": "Израснала съм до 6 години в България, където съм родена, езикът ми остана от общуването с майка ми. Фондацията е международна. Ще използвам всякакви видове средства и връзки за Фондацията, съществуваме в Австрия от септември 2023, от 1 октомври сме..

публикувано на 06.10.24 в 10:33
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51