Свързваме празниците с време за семейството, семеен уют, обич и почивка. Но за Камелия Тодорова от Академия за емоционална интелигентност това са периодите в годината с по-интензивни посещения в нейния кабинет. Причината е една - събирането с роднините често поражда напрежение, а това води до конфликти.
Каква е причината? Чуйте от разговора на Александра Илиева с Камелия Тодорова:
Камелия обяснява, че това е свързано с очакванията, които имат родителите ни към нас и начина, по който ги изразяват. Има ли правилен подход, с който да се засегнем неудобна тема? Отговорът е да:
„Чрез емпатия. Трябва да покажем, че имаме желание да разберем другия, да сме до него в неговото щастие или нещастие. Ако споделим как се чувстваме и разкажем за нашия опит, човекът отсреща също би споделил. Когато въпросът е породен единствено от любопитство, той няма как да не нарани другия“
Ако все още планирате да останете сами вкъщи за празниците, ето един полезен съвет от Камелия, който може да промени мнението ви. Помислете какво ви е накарало да избухнете или ви е напрегнало – дали, че не можете да отстоите своите граници, като кажете „спрете да ме питате“ или не можете да защитите своя избор . Но често темите, които ни провокират наистина са актуални за нас, макар да се самоубеждаваме, че това не е така.
„Понякога си казваме – не ми пука, но се ядосваме на въпроса, защото са успели да докоснат тема, която е значима за нас и ние може да променим нещо в тази посока“
За да избягнем семейните кавги можем да се опитаме да приемем нашите родители, и да не опитваме да променяме тях, а начина по който ние реагираме или не реагираме в дадена ситуация.
Празничните дни могат да засилят усещането за провал, самота и тъга в хората, които нямат семейство. Често те имат при кого да отидат, но избират да останат сами. В такъв момент могат да помислят дали им е трудно да приемат и да получават подкрепа , а не само да дават – съветва психологът.
Днес от северозапад през страната ще премине студен атмосферен фронт. От запад на изток облачността ще се увеличи, съобщиха от НИМХ. Валежите в Западна България и Предбалкана още в сутрешните часове ще спрат и облачността ще се разкъса и намалее. Ще се установява слънчево време. Около и след обяд валежите от дъжд ще обхванат и източната половина от..
В средата на седмицата коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев обсъждаха заедно с водещия Константин Лавсов теми, свързани с: Технологиите ; Изкуствения интелект; българският GPT. Трябва ли да се вдига "Гражданска отговорност" за таксиджиите и с (до) колко? Шофьорите на таксита наистина повече са..
Балфолкария празнува две години от стартирането на своите събития в България с мини Фестивал, който ще се проведе на 29 и 30 ноември 2024 г. Програмата е пълна с концерти и работилници с народна музика и танци от България, Франция, Испания и Белгия. Балфолк е съвременна форма на фолклорна музика и танци от различни региони в Европа, която..
Дори и най-малката лавина може да се доведе до лоши последствия. Има ли сняг, хората вече трябва да внимават за лавини, предупреди в ефира на БНР-Радио София Момчил Панайотов , председател на Българската асоциация за ски свободен и екстремен стил (БАССЕС). "Не е лесно да се дадат правила за поведение. Когато правим курсове или..
И поредният провал за избор на председател на Народното събрание се дължи на липса на разговор по същество – има ли необходимост България да бъде управлявана по някакъв начин. Позиционната война е закрила хоризонта на утрешния ден. Политически сили и фигури демонстрират сила или превъзходство, вместо да се търсят допирни точки и воля..
Група Innerglow подготвят концерт с промоция на нова песен. Новината ни донесоха трима от музикантите в групата – Матей, Петър и Тодор при своето гостуване в “Добър вечер, София“. В песента си "Promises" (Обещания) те се връщат към английското звучене. Сюжетът е посветен на нереалните илюзорни Fake promises, става въпрос за..