Български език говорят общо 15 милиони души по света, на всеки един континент. Старата и новата българска диаспора са предмет на разработка („Карта на българския език на ново място по света“) от проф. д-р Ана Кочева, ръководител на Секцията за българска диалектология и лингвистична география в Института за български език при БАН.
Към старата диаспора спадат българите в Банат и Бесарабия.
„Банатската книжовна норма например дори предхожда по време книжовния български език“, отбеляза между теренни проучвания в троянския и родопския край проф. Кочева пред Радио София.
Голямо значение за състоянието и формите на българския на новите места по света има броят на преселническите вълни. Те са различни като брой и причина в различните страни. В САЩ се очертали 4 вълни. Особено интересно е какво се случва с нашите сънародници в Испания. Ако в началото на ХХІ век са били около 20 хиляди, днес те са около 200 хиляди. Преселват се дори цели селища, компактно, българският език се пази, допълни проф. Кочева.
Освен това навсякъде по света неделните училища и сдруженията на наши сънародници имат много голямо значение за запазване на езика сред хората с български произход и техните наследници.
В американския щат Илинойс (и няколко други) българският вече е официален административен език, защото българите там са много.
В Европа има страни, в които българските малцинства са официално признати. Това носи допълнителни права, които обаче невинаги се използват.
По думите на езиковеда чуждиците се адаптират при навлизането във всеки език, а за запазването на богатството на утвърдените лексикални единици сред по-младите българи особено значение има четенето.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова с проф. Ана Кочева.
Учени от Секция за българска диалектология и лингвистична география към БАН продължават работата по съставянето на интерактивна кулинарна карта на българската езикова територия. Тригодишният проект ще приключи през 2021 г., целта му е да представи..
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи..
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ)..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се,..