Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Павлина Михайлова:

Излишно усложнение е изискването за PCR тест при даряване на кръвна плазма

Реконвалесцентната плазма е доказала своята ефективност срещу Covid-19

Снимка: БГНЕС
Реконвалесцентната плазма е единственото етиологично средство, заедно с ремдесивир, доказало своята ефективност в борбата срещу Covid-19. От съществено значение е сега да се призовават хората, които са преболедували и неваксинирани, да дарят плазма, тъй като на ваксинираните това не е позволено. За това призовават от Сдружение „Лечение на Covid-19 с реконвалесцентната плазма“.

“Европейската комисия препоръча през януари 2021 г. да се прелива богата на антитела реконвалесцентната плазма и то в ранната фаза на заболяването - 8-12 ден”, казва д-р Павлина Михайлова, председател на Сдружението и консултант на Националната пациентска организация по лечение на Covid-19 с реконвалесцентна плазма.  

Сдружението има няколко цели и едната е да работят с лекари в различни Covid- отделения. В едно такова отделение в Петрич, главния лекар посочва, че плазма се прелива на 95% от covid-пациентите и така натискът върху реанимацията в болницата намалява с 50%, което само по себе си говори за ефективността на това лечение. Освен това в болницата са работили много активно и с близките на пациентите.

Д-р Павлина Михайлова отбеляза също, че от страна на Министерството на здравеопазването и от страна на кръвните центрове са положени много усилия за справяне с епидемията, но е била усложнена процедурата по даряване на плазма.

Едно такова излишно усложнение е изискването за PCR тест, който по думите на специалиста много малко хора са си направили. Така много хора, които имат тест за антитела, който доказва, че е преболедувана инфекцията, не са могли да дарят плазма.

По тази причина от Сдружението искат законови промени да може да се дарява само с тест за антитела. Другото им искане са кръвните банки към Областните болници, които желаят да имат отделение за даряване на плазма, да могат да го правят.      

Чуйте повече в разговора на Лъчезар Христов в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.06.24: Брендо се предаде на полицията

Гости в днешното предаване "Форум" бяха доц. д-р Александър Христов и Тодор Терзиев. Част от обсъжданите теми бяха: Появяването в България на Евелин Банев (Брендо) Вариантите за съставяне на правителство Предизборната кампания и какво трябва да се случи, за да се вдигне избирателната активност Ще състави ли Румен Радев партия..

публикувано на 25.06.24 в 18:17

Лято в планината - какво трябва да знаем?

В летния сезон освен морето много хора предпочитат да отидат в планината. Уикенд преход или по-дълъг, дори Ком - Емине, винаги трябва да бъдем добре подготвени. От какво зависи подготовката ни и какво трябва да знаем, разказва Александър Киричев от Софийски планински клуб. Той посъветва туристите п ърво да проучат маршрута - коя е началната и коя..

публикувано на 25.06.24 в 17:21

Безплатна помощ за засегнатите от хранителни нарушения

Всеки с хранително разтройство може да се свържи с безплатна линия за подкрепа. Тя е инициирана от д-р Елисавета Павлова (обучител и психолог), основател на Асоциация УНИКАЛ, с участието на обучени специалисти към онлайн Академията "Емоции и хранене" на асоциацията. Линията за "Безплатно изслушване и подкрепа при проблемно хранене" окуражава хора,..

публикувано на 25.06.24 в 16:29
Авторът е доктор по икономика

Хазартът - история, специфики, регулации, бъдеще

Задълбочено проучване на спецификите на хазартния бизнес и неговото развитие по света и у нас, преглед на възникването и еволюцията му, регулациите в България, Европейския съюз, САЩ, Азия, Австралия, както и подробности за зависимостта към игрите и последствията представя д-р Кристиян Иванов в съвсем новата книга "Хазартът. Вчера. Днес...

публикувано на 25.06.24 в 16:09

Половината от лекарите у нас - жертва на агресия

Социологическата агенция "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС) представи резултатите от двете социологически проучвания: сред лекарите и сред обществото, във връзка с насилието над лекари . Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от лекарите са ставали жертва на физическа агресия от пациентите си..

публикувано на 25.06.24 в 15:17
Между 1879 и 1920 г. Цариброд е център на околия в Княжество/Царство България. Между 1941 и 1944 г.  е в пределите на България. През 1951 г. е преименуван на Димитровград в чест на Георги Димитров.

Как живеят наши сънародници непосредствено след западната ни граница?

Какво може да събере или да е общото между професор по история на спорта и един лекар? Проф. Лозан Митев и д-р Валентин Янев сякаш ги боли, когато разказват за последиците от Ньойския договор, подписан през 1919 г. и когато България е принудена да предаде на Кралството на сърби, хървати и словенци нашите Западните покрайнини -..

публикувано на 25.06.24 в 14:58

Българското лозарство и винарство датира от 6000 г. преди Христа

Маргарита Христова (позната и като Маргарита Левиева) преподава БЕЛ в техникума по транспорт в град Сливница. С много любов и прецизност тя упражнява тази професия, но нейното призвание е виното и лозарството. Тя е редактор на списанието "Лоза и вино" и е част от едноименното сдружение . Започнала е работа към Института за изследване на вино и..

публикувано на 25.06.24 в 13:45