Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на район „Изгрев“ д-р Делян Георгиев:

Район "Изгрев" се презастрои тежко през последните години

Снимка: БГНЕС
Преди 100 години Петър Дънов завежда тук за първи път учениците си и През 1922 г. Методи Константинов - директорът на Дирекция “Пропаганда”, който има изключителна роля за спасяването на българските евреи опъва първата палатка. Така започва обживяването на района”.

Това каза в мобилното студио от район “Изгрев” на Радио София Андрей Грива - жител на кв. “Изгрев”, който добре познава историята на района и е свидетел на неговата промяна.

Той припомни, че в квартала се заселват и много български художници, като само на ул. “Латинка” има 10 знакови имена на български художници, затова и Андрей Грива нарича улицата “своеобразен "Монмартр” (п подобие на улицата на художниците "Монмартр” в Париж). “Тук има много култура. Тук са блоковете на писателите, на радиото и телевизията”.

По думите му това придава и целия облик на квартала и е хубаво да се запази този облик на квартала, като има повече ателиета и има повече пешеходни зони, в които да се случват арт събития.

Той предложи да се оформи голям паркинг между Руското посолство и телевизионната кула, където всички, които идват да спортуват на тенис кортовете или посещават стадион “Васил Левски” могат да паркират без проблеми. 

“Нашият район се презастрои тежко през последните години, на базата на това, че е много атрактивен. Само че ние ние забравяме, че когато нещо е много хубаво, презастроявайки го, ние го загрозяваме. Това посочи кметът на район „Изгрев“ д-р Делян Георгиев.

В тази връзка той посочи, че през миналата година издадените разрешителни за строеж за с 85% по-малко в сравнение с 2019 г.  Относно разбитата ул. “Тинтява”, кметът д-р Делян Георгиев заяви, че се изчаква да приключи строителството там, за да се преасфалтира цялостно улицата. 

По казуса с детските градини Борис Димитров - жител на район “Изток” коментира, че пътува с детето си, за да го заведе на ясла в кв. Драгалевци близо 40 минути.

Местата в детските градини в район “Изгрев” са един от най-сериозните проблеми, призна д-р Делян Георгиев. Той посочи, че има липса на подходящи общински имоти, подходящи за приспособяване на детска градина. През 2020 г. обаче администрацията е получила имот от НКЖИ, за построяване на голяма детска градина с яслени групи.

В същото време до 2023 г. е предвидено разширение на три детски градини, ако се справят с това, до края на мандата могат да бъдат разкрити още 500 места за деца в градинските групи.

Освен това се очаква още в рамките на този мандат да отвори врати ясла на мястото на предвиденото, но нереализирано Виетнамско посолство.  

Проблемът с недостига на места в яслите и градините обаче се прехвърля и в училищата, с приема в първи клас.

Относно проблемите с паркирането, жителите на квартала предпочитат да се потърси решение на проблема без да се въвежда зона, като се въведе правило за един автомобил на домакинство.

Повече за проблемите и решенията в квартала - чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36