Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Журналисти за Лозенец

7
пл.Журналист - паметникът на журналиста и писател Георги Марков
Снимка: Ангелина Грозева/Радио София

Какво по-знаково място за поредното изнесено студио на Радио София от съседния му площад Журналист? Средоточие на проблемите на Лозенец, които не са много по-различни от тези на цяла София. Какво искат жителите му, които, от една страна, правят мястото, но от друга, са принудени да понасят наложените промени, не винаги за добро. Кратка телефонна анкета на Ангелина Грозева с няколко представители на кварталите в Лозенец очертават кръг въпроси към районната управа: инфраструктура, училища и детски градини, свръхзастрояване, шум:

От последните местни избори, известният университетски преподавател, блогър и инфлуенсър Константин Павлов, известен и като "Комитата" е районен кмет. Успява ли в това си качество да се пребори с нещата, които неведнъж е засягал в блога си и не само?

Инженер по радио и телевизия, Константин Павлов е по-скоро откъм медийната, отколкото откъм техническата им страна - носител е на наградата "Валя Крушкина" за проекта си "Бойкометър": 

"Много се радвам, че БНР не изневери на себе си, надявам се журналистите да представят истинските дебати. Район Лозенец е по-голям, отколкото си мислят хората. Всяка от неговите части има своята съдба. Общината трябва да навакса. За съжаление проблемът с детските градини стои остро. Не просто трябва да се строят сгради, а де се мислят по-иновативни методи - родителски кооперативи, компенсации за родители, чиито деца не са приети, някои мерки вече са приети, други предстоят" - обяснява кмета Павлов.

"Предвиденото застрояване в София по плана от 2007 е много гъсто. Това трябва да се промени. Трудно е в закона да се впише добрия вкус. Хората трябва да са стимулирани да пазят къщите си - паметници на културата например. Има начини това да стане - защо не с данъчни облекчения. Общината е закъсняла в новите квартали да придобие частните имоти и да ги превърне в улици."

"За да запазим духа и атмосферата в мащаба на един цял квартал, трябва да излезем от кварталното мислене. Лозенец е с население 63-65 хиляди, сравним е с Велико Търново. Бюджетът ни е половин милион, този на Велико Търново е около 100. Трябва да има децентрализация. Проблемите се решават по-добре в близост. Бюджетът за фестивали например ни е 10 хиляди. Общината е пропуснала в 2017 срока да отчужди отделените за зелени площи имоти. Приоритетите остават същите: добра градска среда, по-голяма прозрачност.".

Зам.-кметът Михал Сотиров разказва за скорошния празник на квартала - Спасовден, спорта и школата за цирково изкуство: "Бюджетите на училищата не им позволява да поддържат дворовете си. България тръгна погрешно с инвестиции в големи спортни съоръжения без грижа за обикновената инфраструктура, която да захранва с аматьори професионалния спорт. Професионалните турнири не помагат за общото здраве."

Като зам.-кмет и по дигитализация, г-н Сотиров изрежда и всички електронни услуги, предлагани от общината. "Има проблем с институцията, която изисква дадено удостоверение, иска и мокър печат и подпис."

Момчил Якимов – началник отдел инженерни и благоустройствени дейности: "Целта е да устроим Лозенец като блага, приятна страна на живота. Приоритетите са различни в различните части. "Инфраструктурата в централната ни част е като "инженерна археология". Работи се по изграждането на "Филип Кутев" като трети столичен ринг, който да изведе тежкия трафик до Околовръстното. Лозенец е гореща точка за строителство, в южната част на района се изграждат цели нови квартали. Там инвестиционните намерения са по-напред от възможностите на общината. Незаконното строителство от вида, който го познаваме от 90-те, вече е овладяно. Лятната програма за ремонти е с делегиран бюджет - ремонтират се тротоари, най-вече тези, които водят до ключови места - метро, трамвайни спирки." 

Йоана Колева, основател на проекта "Social Future" - "Jamba", онлайн-платформа за връзка между бизнеса и хората, търсещи работа. "Станахме медиатори, лицензиран трудов посредник за хора с различни възможности. Преди 3 години само мечтаехме за център за работа с такива хора. Спечелихме доверието, надяваме се другият месец да го открием. Искаме все повече хора с различни възможности да бъдат равнопоставени."

Виктория Катранова - организатор културна дейност в читалище „Пенчо Славейков 1921“ разказва историята на читалището: "Гледаме да запазим възрожденския дух, но и да сме в крак с времето. Имаме литературен салон "Вечери на Кръста", където съчетаваме изящното слово с музика - всеки четвъртък, всички дати до края на лятото са заети." 

Г-жа Катранова има 5 книги и е член на СБП и чете в ефир стихове на Георги Трамбозов, посветени на читалището. "Поезията е хубав спасителен бряг".

В читалището репетира и вокална група, откъдето е 9-годишната  Виктория  Тодорова – солист на „Смехоранчета“: "От петгодишна се занимавам с музика. Мама и тате ме заведоха в читалището." Вики пее две парчета на "Смехоранчета" в ефир без страх от вятъра и скърцащите трамваи. Това е площад "Журналист", където журналисти - и не само - дадоха от себе си, за да бъде Лозенец още по-желан и обичан.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04

В обществото хигиената е всичко

Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" :   "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..

публикувано на 04.01.25 в 10:37

Освобождението на София, 147 години по-късно

За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..

публикувано на 04.01.25 в 10:15
Михаела Ангелова

Психолог: Начертайте малките си стъпки до голямата цел и не зарязвайте хобито

За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..

публикувано на 03.01.25 в 18:32