Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Биляна Котева от “1 наум”:

Няма една рецепта за справяне с "трудните деца"

Снимка: Pixabay

“Има много трудни моменти, трудни етапи, през които трябва да преминем заедно с детето и да знаем, че всички родители ги имат, просто трябва да стиснем зъби, да имаме малко повече кураж и да ги преодолеем - коликите, прохождането, 2-годишните. 
Освен тези неща има и други трудности, с които се сблъскват родителите и те са в индивидуалността”, казва Биляна Котева от “1 наум” - пространство, в което родители споделят опит.

Много често участниците в този родителски форум, в разговорите си със специалисти търсят точно тази граница между характер и възпитание, до каква степен средата влияе, до къде родителят има контрол и къде дори не може да се намеси, дори и да иска. Най-сложното е, че няма универсална рецепта за справяне с т.нар. “трудни деца”.

“Трудността идва най-вече от там, че всеки сам трябва да намери тази рецепта, която ще работи за неговото дете, в конкретния казус”, казва тя.

В “1 наум” работят с различни специалисти, педиатри, психолози, логопеди и се оказва, че т.нар. “трудни деца” обхващат един мултиспектърен поглед, т.е. специалисти от различни области имат определена трактовка и интерпретация на това какво е трудно.

Има деца, които се сблъскват с лавина от трудности. Първоначално са създавали проблеми за себе си и за родителите си с колики (около 25% от бебетата имат колики), след това обаче попадат в графата на деца, които има проблем със съня, а по-късно и със захранването. В по-късна възраст пък се появяват проблеми на детската площадка, както и такива, свързани с приемането на правила.

Тези проблеми от своя страна водят и до по-голяма несигурност в родителите дали се справят с отглеждането на детето. В този случай обаче стандартните методи за по-категорично поставяне на границите само задълбочават проблема. 

Чуйте повече в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55

Доброто заразява - Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество

За седма година Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество. От общо 181 номинации, журито отличи 15 геройски истории. „Мотивацията ни да го правим е да разказваме истории за доброто, т.е. за човешка солидарност, човечност, подадена ръка, по различен начин да се вдъхновят хората“, каза пред Радио София Наталия Иванова от Time..

публикувано на 26.04.24 в 14:35