Журналистите ще представят обновената програмна схема, но и ще покажат, че Българското национално радио и неговата програма за култура, образование, гражданска публицистика, изкуство и наука, достойно носеща името на Христо Ботев, никога не забравят, че българите и българското са такива, каквито са – достоен и мъдър народ, благодарение именно на културата, именно на образованието.
Тъкмо това ще видим и чуем на 18 юни – гласовете на програма "Христо Ботев" ще излязат със своите лица, приятелите на програмата ще заявят своята обич, слушателите на програмата ще покажат своя избор.
Ще звучи разнообразна музика - от фолклор до джаз.
"Обновената програма е в ход, с устрем и много емоция", каза пред Радио София директорът на програма "Христо Ботев" Митко Новков. Повишаване на слушаемостта вече е факти повод за гордост.
Новков накратко открои някои от новите акценти в радиопрограмата за култура и духовност, сред които са "Гласът на времето", "Литературата. Начин на употреба", рок предаването "Плешивото куче", "Кино с думи", "Фотофабрика", нощния блок до 2:00 след полунощ.
Тази вечер на сцената ще са джаз-виртуозите от Биг бенда на БНР.
"На празника ще участваме със специален цикъл, който се казва "Солистите на Биг бенда" - това са най-изявените ни творци у нас и по света", казва диригентът на Биг бенда на БНР Антони Дончев. "Музиката ще бъде от разпознаваеми джазови пиеси, които ще радват хората, които са специално за изпълнение на открито", каза още Дончев.
Водещи на събитието ще са прекрасната актриса, един от гласовете на предаването "Нашият ден" и на нощния блок на програмата - Мартина Кръстева, и обичаният от всички великолепен и неповторим Георги Мамалев. За гостите на празника екипът на програмата е подготвил много изненади.
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..
Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..
Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...