Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психотерапевтът Боряна Григорова описва в книга ада на токсичните връзки с нарцистични личности

На 24 юни ще бъде официалното представяне на книгата “Паяжината на психологическия тормоз”. Автор на книгата е психотерапевтът Боряна Григорова.

От 1990 - 2020 г. Боряна Григорова учи и живее във Франция, където се реализира като графичен дизайнер в издателства, рекламни агенции и агенции за HR комуникации в София, Страсбург и Париж.

От 2016 г. се занимава с изучаване и изследване на поведенческите модели и личностни разстройства. Интересът ѝ към психологията и в частност токсичните връзки се превръща в професия през пандемичната 2020 г., след като се дипломира в областта на психотерапията.

“В книгата става дума за токсичните връзки и по-конкретно токсичните връзки с нарцистични личности. Това са личностни разстройства. Паяжината се заплита, когато човек с такова личностно разстройство си намери жертва, чрез която да живее”, обяснява тя.

Боряна Григорова посочва също, че това личностно разстройство се получава вследствие на погрешни модели и схеми, изградени в детството. Някои западни психолози смятат, че част от факторите, които могат да доведат до това разстройство, са заложени по рождение.

Пример за това са деца, които са израснали в едно семейство и при еднакви условия, при които едното дете развива такова разстройство, а другото - не.        

Фактори, които биха могли да доведат до такова личностно разстройство, са поведенчески модели от страна на родителите, като прекомерна грижа, когато на детето не му се позволява да се научи на самостоятелност, както и да изразява емоциите си. Друг фактор пък са емоционално отсъстващите родители, които са прекалено ангажирани с образа, който семейството представя пред обществото.

И в двата случая има игнориране на нуждите и на емоциите на децата и тъй като децата имат нужда от грижа, обич и валидиране на емоциите, когато това не се случва - то изгражда схеми, чрез които да получи вниманието и грижата, от които има нужда.

В този момент моделът се изкривява. Детето спира да бъде себе си и започва да си измисля модели, за да получи грижата, от която се нуждае. Така се зараждат проблемните деца и извън личностните разстройства.  Например децата, които ставам много пакостливи, биещи се и пр.

Още по темата за токсичните връзки, както и могат ли психотерапевтите да бъдат нарцистични личности - чуйте в разговора на Гергана Пейкова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00