Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Хубава работа“, Епизод 11

Системата на Руско Русев, която превръща занаята в изкуство

Руско Русев
Снимка: Личен архив

Думата „майстор“ обикновено свързваме с готвач, или човек, който викаме да ни поправи нещо.
Днес обаче ще съчетаем майстор с фризьор, стилист, коафьор…

Ще свържем думата „майстор“ с Руско Русев.

Той има две деца, съпруга, английски булдог (Лили) и - вече се досетихте - фризьорски салон. Практикува будизъм. Продуцент е на филма “Остриета” и създател на програмата Nouhau School.

Руско най-вече има невероятен талант и 15-годишен опит в своята професия, която приема за изкуство и занаят едновременно, представи го Олга Василевска.

Нашият днешен герой в „Хубава работа!” е убеден, че в сферата на услугите, включително и за изработката на прически, трябва да съществуват стандарти, за да може доволният клиент да е сигурен, че и другия път ще получи същото, от което е доволен.

Въпреки, че повечето фризьори се смятат за артисти, работата в случая е въпрос на система, обясни Руско Русев. Клиентът иска да знае, че контролът е в негови ръце, а не зависи от външни фактори. Че не мястото контролира емоциите му.

„За да расте един занаятчия, трябва да събуди чувството и мисълта на предприемач, да мечтае. Именно това развитие от занаят до изкуство изисква наличието на система, насочена към нуждите на клиента“, твърди той. – „Понякога се налага професионалистът да изключи някои неща от себе си.“

Досущ като актьорите.

Според Руско много е важно да знаеш, че нещо ще стане както го искаш, а не просто да вярваш.

Филмът „Остриета“, на който е продуцент, е посветен на 4-ма българи (К.Е.Н.Т.), които прокарват новото в бранша, промяната в професията след 60-те години: Къци Капанов, Евгени Петров, Недялко Недялков и Тодор Тошев.
"Днес в повечето салони работят техни ученици. Или ученици на техни ученици", допълва Русев.
Чуйте разговора с него.
А днешните артисти са Борислава и Михаела Караджови.
Техният стил е впечатляващ, а асоциациите от разговора с Руско Русев ще видим по-късно в Инстаграм.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов, вестник първи

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Началото е за Светлана Мухова - изследовател, автор на книги и научни публикации,..

публикувано на 16.11.24 в 16:00

Софийски разкази - сладкарница "Цар Освободител"

Истинското име на събореното преди половин век Писателско кафене е сладкарница "Цар Освободител". Тези, които я помним намаляваме като бройка и си струва да се запознаете с нея: Чия е първоначално сградата ѝ, кой я купува и в какво превръща помещението, преди да стане сладкарница в 1908 с подробности в спомените на художника Иван Тенев и други нейни..

публикувано на 16.11.24 в 15:00
Иван-Асен Георгиев

Адресите на любовта - аферите на Иван-Асен Георгиев

Американското разузнаване праща частни самолети за любовниците на агента си: Осъденият на смърт за шпионаж в полза на САЩ български дипломат Иван Асен Георгиев, докато работи в българското посолство в Париж върти три любовници, а освен това има съпруга. Американското ЦРУ толкова цени агента си, че осигурява фиктивна стипендия за уж..

публикувано на 16.11.24 в 14:00
Милен Кукошаров

Многоликият Милен Кукошаров и колко е важно творците да общуват помежду си

За Милен Кукошаров времената са интересни. И плодотворни. Един от най-широкоспектърните пианисти на българската сцена, той се налага все повече като запомнящо се присъствие и в джаза (където участва в многобройни съвместни проекти с Вили Стоянов – и като пианист, и като аранжор, и като композитор, и с Марина Господинова и Златните години на джаза,..

публикувано на 16.11.24 в 11:51
Божана Славкова

Събираме и еднакво, и различно мислещи хора

Ново гражданско пространство „ Магнит “ за безплатни събития отваря врати на 20.11. на ул. Г. С. Раковски 76. Представя ни го един от основателите, Божана Славкова: "Проектът почна в 2019. Бе само пространство за климатични активисти. Сега е отворено за младежи, култура. Имаме няколко различни помещения. Искаме да сме шарени, разнообразни. Искаме..

публикувано на 16.11.24 в 11:40
Габриела Руменова

Повече "мрежова" грамотност

С наближаването на официалната дата на "Черния петък" (29.11.), търговци започват да анонсират различни кампании за отстъпки, някои от които обаче не са коректни спрямо клиентите – описание и експертен анализ на некоректните практики с  Габриела Руменова от платформата „ Ние потребителите “: "Използват се много маркетинг подходи, но се стига до..

публикувано на 16.11.24 в 11:00

Толерантността е свобода

По повод днешния Международен ден на толерантността разговаряме с психолога и психотерапевт Камелия Тодорова от “Психологическо консултиране За мен” за това колко толерантни са децата: "Винаги обяснявам толерантността като сводоба и част от емоционалната интелигентност. Ако децата са отгледани с добрина, могат да бъдат много толерантни. И..

публикувано на 16.11.24 в 10:03