Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юли може(м) и без пластмаса

Българският евродепутат Радан Къневй очаква България да започне прилагане на евродирективата от началото на 2022 година

| обновено на 01.07.21 в 18:05

Започна месецът, в който и тази година се провежда световната инициатива за намаляване употребата на еднократни пластмасови продукти и ограничаване на замърсяването с такива отпадъци.

В България „Юли без пластмаса“ се провежда за четвърта година.

Най-лесният начин да (започнем да) ограничаваме пластмасата във всекидневието ни е като изберем стъклена или метална бутилка за вода, посъветва слушателите на Радио София Елеонора Йосифова от екологичното сдружение „За земята“.

Да използваме чаша за многократна употреба, дори когато ходим на бар. Да използваме такъв съд и за храна.

Да припомним, че от 3 юли влиза в сила европейската директива, според която се забраняват много пластмасови продукти за еднократна употреба. Сред тях са вилички и лъжички, бъркалки, сламки, дори клечки за уши от пластмаса.

МОСВ трябва транспонира тази изисквания в българското законодателство и да следи за изпълнението както на тази директива, така и на други амбициозни и благородни цели. Очаквам с общественото обсъждане хората да разберат защо е важно да намалим еднократната пластмаса, подчерта Елеонора Йосифова.

С нея разговаря Антония Каменичка.

Радан КъневЦелта на директивата е ясна – да се ограничи огромното количество пластмаса и отпадъци, с които се зариваме през последните десетилетия и да се премине към еднократни разградими или лесни за обработка материали“, коментира пред Радио София Радан Кънев, заместник-член на Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните в Европейския парламент.

По мнението на Кънев списъкът от забранени пластмасови изделия тепърва ще бъде разширяван, директивата е „скромна“.

Той коментира, че България обикновено се влачи след процесите, дори и по важни въпроси, какъвто е екологичната директива.

Транспонирането у нас е забавено, дори обществото ни няма достатъчно информация и подготовка.

По такива въпроси не е нужно да чакаме решения на европейските институции. Хората и управляващите трябва да преценят и да приемат ограничения, които са в полза на бъдещето ни, допълни Радан Кънев. Той очаква приложението на евродирективата в България да е факт от началото на 2022 година.

  • Чуйте мнението на Теодора Младенова, зам.-управител на една от най-големите компании в България, които произвеждат опаковки за храна. Фирмата й почти няма да бъде засегната от европейската директива, но обясни как ще се отрази на бизнеса. 
    Младенова е скептична, че документът на ЕС ще постигне поставените цели.
  • Според Стоян Вакареев - изп. директор на една от големите фирми за производства на пластмасови изделия, въвеждането на директивата ще доведе но милиони загуба, защото тези продукти са около 30% от асортимента.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деси и Крис с Никола Бобоков( в средата)

Благотворителна кампания и изложба в подкрепа на украински младежи

Никола Бобоков е изключително осъзнат млад човек, инициатор на кампанията "Помогни на младежи от Украйна". Инициативата е в подкрепа на млади украинци, които искат да учат и да се развиват в България в най-различни области. Тя ще стартира на 24 април 2024 г. и ще продължи в рамките на 30 дни, до 24 май. Кампанията ще се открие в Националната..

публикувано на 23.04.24 в 17:20

Експертно проучване определи десетте риска за страната ни

Националното експертно проучване, озаглавено "Десет години, десет риска пред България", посочи десетте основни риска стоящи пред страната ни. Негови автори са д-р Валентин Съйков, председател на "Гражданска инициатива България 2050", и проф. д.н. Борислав Борисов, председател на Камарата на преподавателите във висшето образование. Проучването е..

публикувано на 23.04.24 в 17:16

Предлагат да падне тайната на възнаграждението

Предложена е директива, според която тайната на заплатата трябва да отпадне, а фирмите да са длъжни да публикуват на интернет страниците си стартовите възнаграждения на своите служители. Страната ни има срок до 7 юни 2026 година да въведе директивата на Европейския парламент и Европейския съвет от 10 май 2023 г., за укрепване на прилагането на..

публикувано на 23.04.24 в 16:00

Програма от спектакли и концерти за 50 години Дом на културата "Средец"

ОКИ Дом на културата "Средец" отбелязва своите 50 години с редица  културни събития. Малко история През месец март 1974 г. влиза в експлоатация новопостроената от СГНС и ГДИС триетажна сграда на Централен младежки дом, находяща се в квартал „Лиляна Димитрова“, улица „Димитър Полянов“ 2а, разположена на площ от около 2000 кв.м. Със Заповед..

публикувано на 23.04.24 в 15:23

Специална общинска структура да се грижи за минералните води на София

На заседанието на Столичния общински съвет (СОС) на 25 април ще бъде обсъден и гласувано предложение да се създаде специализирана общинска структура за управление, стопанисване и ползване на находищата на минерални води на територията на Столичната община, в т.ч. проучвателни, експлоатационни, урбанистични, инвестиционни, концесионни, правни и др...

публикувано на 23.04.24 в 15:18

"Postcard" представя дебютния си албум "Stories" на софийска сцена

Група "Postcard" вече е готова с първия си албум. "Stories" е с авторска музика на всеки един от музикантите, а те ще го представят на сцена пред софийската публика на 30 април (вторник). "Postcard е метафора, която олицетворява искреността, споделеността, занаятчийството, което се намира в музиката на групата. Това е идея, която събира в..

публикувано на 23.04.24 в 14:35

Онлайн платформа събира творчеството и житейския път на Стефан Гечев

Онлайн платформа събира творчеството и житейския път на българския поет, драматург, публицист, преводач и дипломат Стефан Гечев. Чрез аудио-визуални материали са представени значими момента от живота му, както и връзката му с Гърция и Франция. Пред Радио София племенникът на Стефан Гечев - Стефан Артамонцев и Янис Лиалиос от сдружение „Аристотел“..

публикувано на 23.04.24 в 13:05