Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уфолози задават правилния въпрос:

Не кога ще дойдат НЛО на Земята, а кога ще си тръгнат

| обновено на 02.07.21 в 11:27
Така ги рисува човешкото въображение
Снимка: Уикипедия

Хората рядко поглеждат в небето. Ако го правят, не само ще различават какво е сателит, кое е друг летателен апарат, кога минава Международната космическа станция, но и ще могат да са сигурни, когато попаднат на летящ обект, който не е идентифициран от човечеството.

В това са убедени специалисти и любители, които имат широки интереси в тази област, и то без да пренебрегват науката, фактите, докладите на военни. Именно такива гости в Световния ден на НЛО са в студиото на Радио София – Еленко Ангелов– терапевт, автор на книги и „трабъл шутър“, и Боби Лазаров – журналист от бТВ и автор на множество материали за космоса и НЛО.

Актуален повод има и от доклад на НАСА с разкази на 144 пилоти.

„Виждал съм почти всички видове НЛО. От дете съм обсебен от тази тема. И съм много критичен към това, което виждам и чета“, изтъкна Еленко Ангелов. 

Той припомни, че през изминалата 2020 г. по най-големите тв канали военни са обяснили, че балон не може да извърши подобни движения, каквито технологиите са документирали.

„Радвам се, че имах възможност преди време във филм да изложим фактите, известни за НЛО, а всеки сам да прецени дали да вярва в тяхното съществуване“, каза Боби Лазаров. По думите му доказателствата са много. Феноменът не е от средата или от началото на ХХ век. Свидетелствата са от хилядолетия.

Боби Лазаров припомни яркия български случай на „дупката“ в с. Царичина от началото на 90-те години на ХХ век, при който изследователи са видели с очите си и НЛО. Но подобни снимки и свидетелства в България има и от години преди това.

Еленко Ангелов се сети, че Паисий Хилендарски е описал обект („горящ, летящ щит“), който се разделя по време на сражение, обикаля бойното поле и след това се съединява – нещо, което виждаме в днешните холивудски филми.

Разговорът за НЛО неизбежно е свързан с теориите за извънземния разум, а за такъв доказателствата са и в древните съоръжения, светилища, гробници и в археологическите артефакти.

Чуйте целия разговор на Ива Дойчинова с Еленко Ангелов и Боби Лазаров.


  • Втори юли е предложен е за отбелязване като Световен ден на неидентифицираните летящи обекти (НЛО) през 2001 г. от Хактан Акдоган, който е създател на Международния музей на неидентифицираните летящи обекти в Истанбул, Турция.
    Денят е посветен на инцидента с НЛО в американския град Розуел.В нощта на 4 юли 1947 г. близо до Розуел, щата Ню Мексико, собственикът на ранчото "Мак" Брейзъл попада на апарат, подобен на летяща чиния, разбил се в имота му. До него лежат телата на четирима от пътниците, трима от които мъртви. Първоначално военните потвърждават, че това е летяща чиния. По-късно на медиите е съобщено, че това е експериментален климатичен балон, пуснат от армията, а телата са тестови кукли. В продължение на 40 години коментарите по случая са прикривани. През 1995 г. анонимен офицер показва филм, заснет от него през 1947 г. със запис на аутопсия, извършвана върху един от извънземните. През 1997 г. военните разпространяват доклад, според който очевидците на инцидента казват истината, но допускат грешки относно момента, в който се се случил, както и подробностите му.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Около 1000 деца годишно остават извън детските градини в столичния район "Триадица"

„Триадица“ е един от столичните районите с най-много чакащи за детските градини. Около 1000 деца годишно не успяват да се класират в детско заведение. Анализ, направен от районната администрация на „Триадица“ показва, че в рамките на следващите 3-4 години най-вероятно проблемът ще се прехвърли и в училищното образование. Тогава няма да достигат и..

публикувано на 29.03.24 в 09:53

Последен ден на хартиените рецепти за антибиотици

Днес е последният ден, в който лекари и зъболекари могат да изписват антибиотик на хартиена рецепта. Ще могат и през почивните дни, но за пациенти, които са потърсили спешна и неотложна медицинска помощ, а от понеделник антибиотиците ще се изписват само по електронен път. От 1 април медицинските специалисти няма да имат право да предписват..

публикувано на 29.03.24 в 08:23

Работната седмица завършва със слънце и температура в София около 21°

Днес ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб, в Източна България - до умерен вятър от западната четвърт, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишават - максималните ще са между 21° и 26°, в София – около 21°; минималните ще са предимно между 4° и 9°, малко по високи в Северозападна България, в София – около 5°. Над планините ще бъде предимно..

публикувано на 29.03.24 в 07:35

Важна ли е грамотността при зрелостниците

На 27 март 2024 година стартира новаторска кампания за грамотност в помощ на дипломиращите се дванадесетокластници под надслов "Животът няма "аУтокорект". Платформата "Как се пише?" стартира новаторска кампания за грамотност в помощ на дипломиращите се дванадсетотокласници. Под надслов "Животът няма "аУтокорект" на 27 март, 50 дни преди..

публикувано на 28.03.24 в 17:44

Дискусии за ползите и рисковете в използване на интернет технологиите в рамките на CyberCLUB Community Day '24

Какви рискове крие интернет и как те могат да бъдат предотвратени? Как безопасно и отговорно да използваме последните иновации на технологичния прогрес, като изкуствен интелект, виртуални реалности, дронове и роботи? Това са само малка част от въпросите, които ще бъдат дискутирани в рамките на събитието CyberCLUB Community Day '24, посветено..

публикувано на 28.03.24 в 17:15

Ще отговори ли ГМО на климатичния удар

В началото на февруари Европейският парламент подкрепи предложението на Европейската комисия за създаването на по-устойчиви и издръжливи култури чрез прилагането на нови геномни техники (НГТ), които доскоро не бяха приети в ЕС, така че има доста сериозен напредък в тази посока. Те дават възможност за бързо разработване на култури с полезни..

публикувано на 28.03.24 в 16:07
Доц. д-р Анна Пампулова

Музиката на Петко Стайнов, Димитър Ненов и Панчо Владигеров, събира на една сцена студенти и преподаватели

Доцент д-р Анна Пампулова е хореограф, педагог, режисьор и човек на изкуството. Тя е допринесла много за развитието в тази сфера. Нейното гостуване в предаването "Добър вечер, София" за да ни представи пиршество на духа, на което предстои да се насладим съвсем скоро. Ето какво ни разказа: "Става въпрос за стойностен проект, в..

публикувано на 28.03.24 в 16:03