Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уфолози задават правилния въпрос:

Не кога ще дойдат НЛО на Земята, а кога ще си тръгнат

| обновено на 02.07.21 в 11:27
Така ги рисува човешкото въображение
Снимка: Уикипедия

Хората рядко поглеждат в небето. Ако го правят, не само ще различават какво е сателит, кое е друг летателен апарат, кога минава Международната космическа станция, но и ще могат да са сигурни, когато попаднат на летящ обект, който не е идентифициран от човечеството.

В това са убедени специалисти и любители, които имат широки интереси в тази област, и то без да пренебрегват науката, фактите, докладите на военни. Именно такива гости в Световния ден на НЛО са в студиото на Радио София – Еленко Ангелов– терапевт, автор на книги и „трабъл шутър“, и Боби Лазаров – журналист от бТВ и автор на множество материали за космоса и НЛО.

Актуален повод има и от доклад на НАСА с разкази на 144 пилоти.

„Виждал съм почти всички видове НЛО. От дете съм обсебен от тази тема. И съм много критичен към това, което виждам и чета“, изтъкна Еленко Ангелов. 

Той припомни, че през изминалата 2020 г. по най-големите тв канали военни са обяснили, че балон не може да извърши подобни движения, каквито технологиите са документирали.

„Радвам се, че имах възможност преди време във филм да изложим фактите, известни за НЛО, а всеки сам да прецени дали да вярва в тяхното съществуване“, каза Боби Лазаров. По думите му доказателствата са много. Феноменът не е от средата или от началото на ХХ век. Свидетелствата са от хилядолетия.

Боби Лазаров припомни яркия български случай на „дупката“ в с. Царичина от началото на 90-те години на ХХ век, при който изследователи са видели с очите си и НЛО. Но подобни снимки и свидетелства в България има и от години преди това.

Еленко Ангелов се сети, че Паисий Хилендарски е описал обект („горящ, летящ щит“), който се разделя по време на сражение, обикаля бойното поле и след това се съединява – нещо, което виждаме в днешните холивудски филми.

Разговорът за НЛО неизбежно е свързан с теориите за извънземния разум, а за такъв доказателствата са и в древните съоръжения, светилища, гробници и в археологическите артефакти.

Чуйте целия разговор на Ива Дойчинова с Еленко Ангелов и Боби Лазаров.


  • Втори юли е предложен е за отбелязване като Световен ден на неидентифицираните летящи обекти (НЛО) през 2001 г. от Хактан Акдоган, който е създател на Международния музей на неидентифицираните летящи обекти в Истанбул, Турция.
    Денят е посветен на инцидента с НЛО в американския град Розуел.В нощта на 4 юли 1947 г. близо до Розуел, щата Ню Мексико, собственикът на ранчото "Мак" Брейзъл попада на апарат, подобен на летяща чиния, разбил се в имота му. До него лежат телата на четирима от пътниците, трима от които мъртви. Първоначално военните потвърждават, че това е летяща чиния. По-късно на медиите е съобщено, че това е експериментален климатичен балон, пуснат от армията, а телата са тестови кукли. В продължение на 40 години коментарите по случая са прикривани. През 1995 г. анонимен офицер показва филм, заснет от него през 1947 г. със запис на аутопсия, извършвана върху един от извънземните. През 1997 г. военните разпространяват доклад, според който очевидците на инцидента казват истината, но допускат грешки относно момента, в който се се случил, както и подробностите му.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: Надежда Герова

Кой цапа и драска в столичния обществен транспорт?

Боклуци, мръсни и надраскани седалки, налепени с всякакви стикери врати. Всичко това може да се види в столичните автобуси, трамваи и тролеи. Проблемът за нелицеприятната гледка обаче не възниква толкова от непочистване на превозните средства, колкото от липсата на съзнание и гражданска отговорност. Именно по-ниската хигиена в някои..

публикувано на 05.08.24 в 16:48
Михаела Маевска (вляво) с Яна Спиридонова

Съвременните драми в големия спорт

В разгара на Олимпийските игри в Париж, екипът на "Добър вечер, София" посрещна специален гост – Михаела Маевска – едно от златните момичета на България, състезавала се на три олимпиади подред от 2012 до 2020 година, днес щастлива майка на дъщеричка. Михаела сподели с екипа ни емоциите, които е изпитвала през годините между първите и..

публикувано на 05.08.24 в 15:25

Предстои бум на ВЕИ централи за домакинства, да внимаваме

От около 2000 кандидатствали домакинства, около 1500 са одобрени за инсталиране на ВЕИ централи . В следващите месеци ще има бум в тази дейност. Много е важно обаче, когато човек иска да инвестира във ВЕИ инсталация, да подходи правилно при избора на изпълнители и оборудване . На това обърна внимание пред БНР-Радио София д-р инж. Веселин..

публикувано на 05.08.24 в 15:24

План за защита при горещини

Повишаването на температурите в Европа и Централна Азия е причинило смъртта на около 377 деца през 2021 г. Това сочи нов анализ на доклад с данни от 23 държави, публикуван от УНИЦЕФ. Организацията публикува нов документ с шест препоръки към правителствата за политики за защита на малките деца, които са особено уязвими от последиците от топлинните..

публикувано на 05.08.24 в 13:40

Как можем да участваме активно в създаването на политики в ЕС

Как можем да участваме активно в създаването на политики в ЕС чрез Европейската гражданска инициатива, подробности разказа Никола Миладинов от Европейската комисия в България. Какво представлява Европейската гражданска инициатива и кога започва да функционира тя? "Само една институция, един орган в ЕС има право да предлага закони и това..

публикувано на 05.08.24 в 12:33
София Лятева

София Лятева: Опитвам се да направя България по-добро място поне в звената, в които съм силна

Представяме ви София Лятева – млада дейна българка, по професия маркетинг експерт. Днес тя е активист за човешки права. Посветила е времето си на интересни социални  проекти, преоткрива себе си пробвайки нови неща. Споделя:  "Опитвам се да направя България едно по-добро място по един или друг начин, или поне в тези звена, в които смятам, че..

публикувано на 05.08.24 в 11:44

Нов закон за намаляване на инцидентите по пътищата

Относно зачестилите инциденти на пътя коментар направи един от най-успешните български рали пилоти Румен Дунев, председател на Българската федерация по автомобилен спорт. Той отбеляза, че неравенството между системните нарушители и водачите на МПС, които спазват правилата може да се реши с приемането на новия Закон за движение по пътищата. В него..

публикувано на 05.08.24 в 11:33