Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Tiny house – малки пространства, голяма свобода

Снимка: архив

Сградите, в които живеем произвеждат повече от една трета от емисиите на въглероден диоксид в Европейския съюз и представляват 40% от енергийното потребление. Сметките, които плащаме за отопление, охлаждане и топла вода могат да бъдат много по-малки, а емисиите могат да бъдат много по-ниски, ако живеем в Tiny house или малка къща.

Арх. Христина Христова е получила награда за къща на колела, която е проектирала. Светлин Добревски е сертификатор на пасивни къщи, а Мартин Георгиев е строителен инженер. В студиото на радио София те разказаха какво е да живееш в пасивна къща или в Tiny house.

„Моя позната, през 2010 г., се върна в България от Съединените щати и ми предложи да работим в направление пасивни сгради. Тогава дори не знаех какво е това пасивна сграда“, разказа Светлин Добревски.

В основата на пасивните къщи стои концепцията, че чрез пасивни мерки, ние можем да редуцираме силно потреблението на енергия за отопление и охлаждане.

Светлин разказа, че живее в пасивна къща от 287 кв.м. Годишните сметки за отопление, охлаждане, топла и студена вода на семейството му са под 1400 лева.

Tiny house или живот в малка къща е изключително популярно начинание в САЩ.

"С жена ми от години гледахме по телевизията как хората си правят Tiny house и решихме да си направим и ние. Нашата малка къща е изградена върху ремарке и е на колела. От хоби, това се превърна в наш бизнес. Аз живея през лятото в такава къща и за мен 20 кв.м. са достатъчни. Целият ток, който използваме е от слънчева енергия и вятър. Същото важи и за топлата вода“, разказа Мартин Георгиев.

Арх. Христина Христова сподели, че е живяла в Лондон, в съвсем тясна квартира, а обитаването на малки пространства в последствие за нея, става целенасочено.

„Първата къщичка, която построихме беше лично за нас. Темата с микро пространствата ми е слабост. След първата мобилна къща го превърнахме в бизнес, тъй като имаше много голям интерес към нея. Философията е, че ние не искаме където и да отидем да оставим бетон след нас, а да се любуваме на природата, без да сме инвазивни към нея“, разказа арх. Христова.

Тя добави, че обитавайки малко пространство трябва да бъдеш минималист към ползването. А това се възпитава.

Целия разговор можете да чуете тук:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Стойкова

Обмисля се създаването на климатичен хъб

Обмисля се да бъде създаден образователен еко център за зелени политики - климатичен хъб. Предложението е на Анна Стойкова и Драгомир Младенов, общински съветници в Столичния общински съвет (СОС). През последните години София се е превърнала в модерен и зелен европейски град с добре поддържани паркове и градини, облагородени междублокови..

публикувано на 12.07.24 в 09:45

Горещо, с възможност за превалявания в отделни райони

Атмосферното налягане ще се понижава и в следобедните часове на деня вече ще бъде малко по-ниско от средното за юли. Днес ще е слънчево и горещо. След обяд над източните райони от страната ще се развива купеста облачност, но само на отделни места в югоизточните райони се очаква да превали краткотраен дъжд. Вятърът ще е слаб източен, в Източна..

публикувано на 12.07.24 в 07:15
Д-р Силвия Стоянова

За хората със светли очи слънчевите очила са задължителни през лятото

Наред с алергиите и летните грипове, горещите месеци крият рискове и за здравето на очите ни. Неправилното и дълго излагане на слънце в пиковите часове на жегите може да доведе до появата и развиването на очни заболявания, а самолечението – до усложняването им. "Хората без проблеми със зрението не се замислят, но слънцето е изключително вреден..

публикувано на 11.07.24 в 17:45
Инж. Ангел Джоргов

Оптимизират транспорта в Община Самоков, купуват 5 електробуса

Община Самоков ще изработи План за организацията на транспортната схема , чрез който ще се оптимизира транспортното обслужване и ще се повиши качеството на услугата. "Искаме да улесним хората които работят, които посещават курортите, както и учениците. В момента се прави проучване като част от проект за оптимизация – линии на градския..

публикувано на 11.07.24 в 16:50

Какво е да отразяваш Европейското първенство по футбол?

Какво е да отразяваш Европейското първенство по футбол? Специалните пратеници на БНТ в Германия Десислава Францова и Бюлент Мюмюнов се заеха с тази нелека задача. Гост в предаването "Радиокафе" беше Десислава Францова. По думите й след завръщането все още свиква с това, че не движи с карта и GPS, а и още се адаптира към температурите тук...

публикувано на 11.07.24 в 15:14

Защо ДДС за пакетните туристически услуги трябва да е 9% до края на 2024 г.

Туроператорите настояват за удължаване и данък добавена стойност от 9% за пакетните услуги да остане до края на годината. Временната мярка за 9% ДДС беше приета в подкрепа на бизнеса по време на ковид кризата. Но от 1 юли ставката на ДДС върху туристическите пакети се върна на 20%. Това беше оповестено в края на миналата година, когато..

публикувано на 11.07.24 в 14:50

Драматизации по литературни творби на фестивала "София Моно" 2024

За радост на ценителите на театралното изкуство традицията на фестивала София Моно продължава, но тази година програмата се състои предимно от драматизации по литературни творби на бележити автори. Между 17 и 27 юли 2024 г. Организатор на "София Моно" 2024  е издателство "Колибри". Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на..

публикувано на 11.07.24 в 14:09