Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Панчугов: От ИТН смятат, че единствено те са прави - това е и арогантно, и наивно

Христо Панчугов
Снимка: БГНЕС

От партията на Слави Трифонов не допускат изобщо възможността да има друго мнение, освен техния кабинет. Това е доста арогантно, а и наивно, коментира пред Радио София политологът Христо Панчугов:

„Мислех, че логиката и здравият разум ще надделеят, но след днешната пресконференция (на „Има такъв народ“ /ИТН), вече не съм оптимист. Мислех, че политиците са си направили изводите заради ниската избирателна активност, че ще направят необходимото и ще се сформира кабинет.“

По думите на политолога, от ИТН или не знаят какво правят, играят на нещо, което само те си разбират, или провокацията им цели провалянето на съставяне на правителство.

Следващи избори няма да донесат повече подкрепа за партиите на протеста, още по-малко за ИТН. Опасно е да играят така, смятайки, че затвърждават образа на единствените против статуквото.

Трябва да се чуе разговор за политиката в бъдеще, не толкова състава на проектокабинета. Българската политика се нуждае от политици, не толкова от хора, които знаят езици.

Ситуацията изисква проява на повече отговорност и способност за създаване и налагане на консенсус за по-ясен хоризонт за страната.

Избирателите на ИТН може да не могат да формулират какво точно искат от Слави Трифонов, но със сигурност очакват промяна.

Българските граждани няма да повярват, че няма задкулисие, щом липсва прозрачност, откритост и диалог.

Според Панчугов всички други партии са като публика – и в предизборната кампания, и сега – при сформиране на бъдещия парламент.

Чуйте разговора с политолога.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 27.03.25: Оттеглянето на ДПС-ДПС може да принуди Борисов да официализира Пеевски в управлението

Коментаторите, които тази седмица гостуват във "Форум" - политолозите Марая Цветкова и Теодор Славев , днес се спряха на следните теми: Въпросителни около стабилността на управлението. Следващия вторник ДПС-ДПС ще реши дали да оттегли подкрепата си за кабинета . "ДПС нищо не печели от присъствието си в подкрепящото мнозинство. Ако се..

публикувано на 27.03.25 в 18:35
Д-р Христо Байчев

Хипертонията изисква по-внимателен контрол при температурни скокове

Резките промени във времето се отразяват неблагоприятно на някои пациенти, например на хора с артериална хипертония. Контролът става по-труден, особено ако не се спазват предписаният режим. Това подчерта пред БНР-Радио София  д-р Христо Байчев от Националната кардиологична болница . Той припомни, че пред студените дни и месеци кръвоносните съдове се..

публикувано на 27.03.25 в 16:25
Снимки: childrenscancercenterbg.org

Деца с онкохематологични заболявания ще продължат да се възстановяват в Опицвет

Възстановителния център за деца с онкохематологични заболявания (ВЦДОХЗ) "Св. Стилиян" в село Опицвет получи от Министерския свет финансиране, с което ще продължи дейността си през 2025 година. Това е първият на Балканите и единственият у нас център, в който деца  и семействата им безплатно и успешно се справят с последиците от..

публикувано на 27.03.25 в 15:50

БСП и ГЕРБ в СОС: Заводът за боклука на София замириса

Столичният завод за боклук се оказа гореща тема и в днешното заседание Столичния общински съвет (СОС), въпреки че доклад, свързан с него, не беше включен като точка в дневния ред. От "БСП за България" и "ГЕРБ-СДС" призоваха за пореден път да получат достъп до предприятието за третиране на отпадъци, да получат отговори за качеството и..

публикувано на 27.03.25 в 15:17

Творците от куклен театър "Слон" - за любовта и смисъла на кукленото изкуство

Творците от куклен театър "Слон" - доц. д-р Мирослав Цветанов и актрисата и режисьор Роза Николова, са създатели на първия професионален авторски куклен театър в България. В Деня на театъра те разказаха в предаването "Радиокафе" за любовта си към кукленото изкуство и създаването на Малък куклен театър "Слон". “Кукленото изкуство е много древно...

публикувано на 27.03.25 в 14:00

Младата актриса Александра Димитрова в премиерното заглавие на I Am Studio - "Канкун"

В Международния ден на театъра - 27март, в предаването "Радиокафе“ ви срещаме с актрисата от трупата на театрално сдружение Еnso Александра Димитрова. Приета е и учи в класа на проф. Пламен Марков, но се дипломира при проф. Атанас Атанасов, тъй като в четвърти курс забременява и се налага временно да прекъсне обучението си. След..

публикувано на 27.03.25 в 13:07