Преди около месец Министерството на здравеопазването публикува за обществено обсъждане нова наредба за здравословното хранене в училище. С нея се цели да се разширят изискванията за отделните групи храни, за да са описани детайлно здравословните им параметри.
В повечето училища, обаче, не предлагат храна, безопасна и съобразена с нуждите на деца със специален режим на хранене като цьолиакия, диабет или различни алергии.
Това принуждава някои ученици ежедневно да си носят обяд от вкъщи, децата се чувстват изолирани по време на хранене и са подложени на усещането, че са "различни".
"Веднъж отключено, това автоимунно заболяване, е за цял живот. Човек с цьолиакия трябва да се храни без глутен. Но в училище няма такива менюта, за моето 6-годишно дете там няма храна. Няма и кетъринг, откъдето да се поръча", коментира с болка Ралица Мавродиева, ръководител безглутенови реформи и кулинарна индустрия към Асоциация Цьолиакия България. – Носи си храна в кутийка, но това поставя социална бариера в училищната среда."
По подобен начин стои въпросът и при ученически лагери, дори ако се наложи такова дете да бъде хоспитализирано.
Храна за хора с цьолиакия трябва да се приготвя при специални условия, с чисти продукти. Не бива и прашинка глутен да попадне в яденето, обясни Ада Гулямджис, зам.-председател на Асоциация Цьолиакия България - Живот без глутен (АЦБ-ЖбГ).
От тази организация заедно с други съмишленици са изготвили предложение до МЗ, което включва няколко ключови мерки за гарантиране на безопасното хранене на децата:
Коментаторите в предаването "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Част от темите, които коментираха те бяха: Излизането на "Спаси София" от управляващата коалиция в Столичния общински съвет - различни гледни точки; ЦСКА остана без метростанция, наименувана на отбора; Кадровата политика..
България е в сеизмична зона. София и околностите са в зона, която е с висока уязвимост от земетресения. Не може да се предвиди точната дата и час, когато земята ще се разтресе, но все пак има изразена периодичнос, казва инж. Георги Кордов – специалист в областта, във връзка с вчерашното земетресение в Истанбул. В Гърция и в Турция се готвят за..
Мария Брестничка, част от секретариата на Националната мрежа за децата, и автор на редица доклади и анализи свързани с политиките за децата и семействата, коментира идеята на МОН за задължителен предмет "Религия и добродетели" в учебната програма, както и за явлението "локални“ сред ученици с девиантно поведение. “Ние, от Националната мрежа..
Над 100 са участниците в дискусията, посветена на изучаването на добродетели и религии в българските училища в зала 6 на НДК. Тук са българският патриарх Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, депутати, учители, родители, изследователи и представители на гражданския сектор и неправителствени организации. Модератор на събитието е антропологът Харалан..
Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии, които Министерството на образованието и науката организира всяка година през пролетта. Състезанията по професии са стимул за изява и подкрепа на най-добрите ученици. В организацията и провеждането им традиционно има представители на бизнеса и на висши училища , които под различна..
Педиатрите, които подадоха молби за напускане в началото на месеца, заради ниски възнаграждения, ще продължат работа в детското отделение на Пета многопрофилна болница за активно лечение. Това стана ясно от брифинг на зам.-кмета по финанси и здравеопазване на Столичната община Иван Василев . Той каза, че петимата лекари са оттеглили молбите си за..
Заплатите на актьорите в четирите общински театъра да бъдат вдигнати с 30%, предлагат от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет (СОС). Става въпрос за театрите "Възраждане", "Зад канала", "София" и Столичния куклен театър . Ако се приеме, това трябва да бъде заложено в бюджета на Столичната община, коментира общинският съветник..