Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дистанционната работа вече не се смята за социална придобивка, а е изискване

Снимка: bum-bam.com

Работата от разстояние или все по-популярното определение „хоум офис“ се очертава като все по-предпочитан модел от различни по големина и сфера на дейност компании.

Прочуване на Adecco Group в Западна Европа показва, че броят на обявите за работа, в които се споменават възможности за отдалечена работа, се е увеличил със 126% за периода между май 2020 г. и април 2021 г. в сравнение с предходната година.

Схващането за работа от разстояние еволюира у много работодатели, включително и в България.

„Убедихме се, че това е не само възможно, но донякъде и препоръчително, работа от вкъщи или от друго място дори помага на бизнеса и дейностите, които трябва да се извършат“, каза пред Радио София от Поморие Гергана Иванова – управляващ партньор на „The Smarts“.

Тя изрази мнението, че работа от отдалечено, но вдъхновяващо място (защо не край морето) ще стане тенденция. В комуникационната сфера е особено важно човек да се зарежда, за да бъде по-креативен. Но всъщност това се отнася за много сфери на дейност.

Не е невъзможно работодателите да отговорят на предизвикателството да намерят подобно вдъхновяващо място, където да се пренесе (част от) офиса, допълни Иванова.

Тя не пропусна да отбележи, че в законодателството съществуват пропуски за подобни опции на работа, но това трябва и може да се поправи, имайки предвид пандемичните месеци, които преживяваме. От Съвета на жените в бизнеса дори са изготвили предложения, които биха помогнали на законотворците.

Последната година очерта доста големи промени в пазара на труда, отбеляза пред Радио София Диляна Йорданова - HR, ръководител екип „Привличане на таланти“ в Telus International Bulgaria.

„Доскоро водещ мотив за преместване беше желанието за развитие, сега все повече кандидатите проучват възможността в съответната компания да се работи дистанционно“, отбеляза Йорданова. „Ако доскоро това се смяташе за социална придобивка, сега вече е изискване и работодателите е добре да го имат предвид.“

Не е случаен фактът, че някои компании позволиха на служителите си да останат и да работят от вкъщи, дори и след смекчаване на мерките. Според Йорданова, която е сред Топ 100 HR професионалистите в България, според Career Show Index, това показва доверие и действа мотивиращо, въпреки че контролът не е лесен. Covid-19 ни принуди да бъдем по-гъвкави, каза още Диляна Йорданова.

Чуйте разговорите на Катя Василева с Гергана Иванова и Диляна Йорданова.

Анкетата направиха Момчил Бонев и Йоана Георгиева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Важна ли е грамотността при зрелостниците

На 27 март 2024 година стартира новаторска кампания за грамотност в помощ на дипломиращите се дванадесетокластници под надслов "Животът няма "аУтокорект". Платформата "Как се пише?" стартира новаторска кампания за грамотност в помощ на дипломиращите се дванадсетотокласници. Под надслов "Животът няма "аУтокорект" на 27 март, 50 дни преди..

публикувано на 28.03.24 в 17:44

Дискусии за ползите и рисковете в използване на интернет технологиите в рамките на CyberCLUB Community Day '24

Какви рискове крие интернет и как те могат да бъдат предотвратени? Как безопасно и отговорно да използваме последните иновации на технологичния прогрес, като изкуствен интелект, виртуални реалности, дронове и роботи? Това са само малка част от въпросите, които ще бъдат дискутирани в рамките на събитието CyberCLUB Community Day '24, посветено..

публикувано на 28.03.24 в 17:15

Ще отговори ли ГМО на климатичния удар

В началото на февруари Европейският парламент подкрепи предложението на Европейската комисия за създаването на по-устойчиви и издръжливи култури чрез прилагането на нови геномни техники (НГТ), които доскоро не бяха приети в ЕС, така че има доста сериозен напредък в тази посока. Те дават възможност за бързо разработване на култури с полезни..

публикувано на 28.03.24 в 16:07
Доц. д-р Анна Пампулова

Музиката на Петко Стайнов, Димитър Ненов и Панчо Владигеров, събира на една сцена студенти и преподаватели

Доцент д-р Анна Пампулова е хореограф, педагог, режисьор и човек на изкуството. Тя е допринесла много за развитието в тази сфера. Нейното гостуване в предаването "Добър вечер, София" за да ни представи пиршество на духа, на което предстои да се насладим съвсем скоро. Ето какво ни разказа: "Става въпрос за стойностен проект, в..

публикувано на 28.03.24 в 16:03

Проф. Кирил Топалов представя своя "Живот по неизбежност"

Тази вечер (28 март 2024 г.) проф. Кирил Топалов ще представи новата си книга „Живот по неизбежност“, в салона на столичното Народно читалище „Възраждане“. Романът е мемоарен, каза пред Радио София проф. Топалов. „Няма елемент на украсяване – всичко е буквално едно към едно. За съжаление, много от тези неща звучат и художествено, и иронично, и..

публикувано на 28.03.24 в 15:38

"Защо E = mc²?“ - книга и научно шоу на проф. Брайън Кокс за почитателите на астрофизиката

Або гостува в предаването "Радиокафе“, за да ни разкаже за научнопопулярния бестселър на проф. Брайън Кокс "Защо E = mc²?“, който в Зала 1 на НДК, ще представи научното шоу “Хоризонти“, с което обиколи света. Проф. Брайън Кокс е британски физик, направил науката достъпна и вълнуваща за милиони хора по целия свят. Той е професор по..

публикувано на 28.03.24 в 14:16

Празненство на колоезденето в София

Утре вечерта (29.03.2024 г.) София ще се превърне в празненство на колоезденето . Велосипедистите ще се съберат в 19.00 часа при пилоните на НДК, за да покажат сила и единство, казват организаторите. Пред Радио София Иво Делин от сдружение „Велоеволюция“ обясни, че събитието е едно от най-вълнуващите за градската велосипедна общност. Той..

публикувано на 28.03.24 в 14:06