Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заради липса на диалог и разбиране от страна на Столичната община

Две трети от служителите в ОП „Софияплан“ са готови да напуснат

Снимка: sofiaplan.bg

Директорът на общинското предприятие „Софияплан“ Любо Георгиев обяви във фейсбук, че е уведомил кмета на Столичната община, че напуска поста си след 3 месеца - от 28 октомври т.г.Дотогава иска да завърши няколко ключови за развитието на общината задачи, сред които Програма за София.

В социалната мрежа Георгиев написа: „Работата ни в Софияплан остава почти винаги на хартия. Тоест не води до реални действия за подобряване на средата, а понякога дори се предприемат такива в противоположната посока на това, което предлагаме. Смятам, че знанията и капацитетът на Софияплан биват неглижирани и игнорирани. Поводът за моето напускане е решението на СОС от 22.07. За мен то е равносилно на отказ от управление от страна на кмета. Не намирам логично обяснение на това тя да прехвърля ключова своя отговорност - координацията на дейността на зам.-кметовете - към мен.“

На последното си заседание (22 юли) Столичният общински съвет (СОС) е взел решение за преструктуриране на общинското предприятие. Към задачи от областта на стратегическото планиране на „Софияплан“ се възлагат вече и контролни функции, обясни пред Радио София д-р Миглена Герасимова, урбанист и социолог, част от екипа на ОП „Софияплан“.

„Трябва да имаме координационен екип, това не е лошо. Но ние не можем хем да планираме, хем да изпълняваме, хем да координираме и мониторираме – влизаме в конфликт на интереси. От друга страна в доклада са описани тези функции, а в решението ги няма. Не става ясно точно с какво трябва да се занимаваме.“

Според Герасимова не е ясно новите функции кой трябва да ги изпълнява – сегашният екип, който е на предела на силите си, или други хора със съответната компетентност.

Решението за оставката не е емоционално, заяви директорът на „Софияплан“ Любо Георгиев.

„Ние не можем да задължим някого в общината да извърши нещо, не можем да издадем заповед, да глобим или да наредим как да се изразходват пари. Нямаме хората и инструментариума да изпълняваме тази координация.“

Служителите на общинското предприятие са изготвили становище с предложения към кмета, но те са били игнорирани, допълни Георгиев, очевидно липсва добра комуникация.

Като доказателство за игнорирането на дейността им, са двете точки в дневния ред на общинския съвет – за обновяването на Централната баня и за проектирането на парк „Искър“.

Вероятно предложението в СОС е с цел да се направи нещо добро, но явно не е избран правилният начин, допълни Миглена Герасимова.

Именно липсата на диалог и комуникация е причина около две трети от екипа на „Софияплан“ да се готви да напусне.

Чуйте разговора на Антония Каменичка с Любо Георгиев и Миглена Герасимова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00