Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заради липса на диалог и разбиране от страна на Столичната община

Две трети от служителите в ОП „Софияплан“ са готови да напуснат

Снимка: sofiaplan.bg

Директорът на общинското предприятие „Софияплан“ Любо Георгиев обяви във фейсбук, че е уведомил кмета на Столичната община, че напуска поста си след 3 месеца - от 28 октомври т.г.Дотогава иска да завърши няколко ключови за развитието на общината задачи, сред които Програма за София.

В социалната мрежа Георгиев написа: „Работата ни в Софияплан остава почти винаги на хартия. Тоест не води до реални действия за подобряване на средата, а понякога дори се предприемат такива в противоположната посока на това, което предлагаме. Смятам, че знанията и капацитетът на Софияплан биват неглижирани и игнорирани. Поводът за моето напускане е решението на СОС от 22.07. За мен то е равносилно на отказ от управление от страна на кмета. Не намирам логично обяснение на това тя да прехвърля ключова своя отговорност - координацията на дейността на зам.-кметовете - към мен.“

На последното си заседание (22 юли) Столичният общински съвет (СОС) е взел решение за преструктуриране на общинското предприятие. Към задачи от областта на стратегическото планиране на „Софияплан“ се възлагат вече и контролни функции, обясни пред Радио София д-р Миглена Герасимова, урбанист и социолог, част от екипа на ОП „Софияплан“.

„Трябва да имаме координационен екип, това не е лошо. Но ние не можем хем да планираме, хем да изпълняваме, хем да координираме и мониторираме – влизаме в конфликт на интереси. От друга страна в доклада са описани тези функции, а в решението ги няма. Не става ясно точно с какво трябва да се занимаваме.“

Според Герасимова не е ясно новите функции кой трябва да ги изпълнява – сегашният екип, който е на предела на силите си, или други хора със съответната компетентност.

Решението за оставката не е емоционално, заяви директорът на „Софияплан“ Любо Георгиев.

„Ние не можем да задължим някого в общината да извърши нещо, не можем да издадем заповед, да глобим или да наредим как да се изразходват пари. Нямаме хората и инструментариума да изпълняваме тази координация.“

Служителите на общинското предприятие са изготвили становище с предложения към кмета, но те са били игнорирани, допълни Георгиев, очевидно липсва добра комуникация.

Като доказателство за игнорирането на дейността им, са двете точки в дневния ред на общинския съвет – за обновяването на Централната баня и за проектирането на парк „Искър“.

Вероятно предложението в СОС е с цел да се направи нещо добро, но явно не е избран правилният начин, допълни Миглена Герасимова.

Именно липсата на диалог и комуникация е причина около две трети от екипа на „Софияплан“ да се готви да напусне.

Чуйте разговора на Антония Каменичка с Любо Георгиев и Миглена Герасимова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50