Трябва обществото ни да развие нулева толерантност към паленето на стърнища, защото в над 90% от случаите това води до неконтролируеми горски пожари.
Това подчерта пред Радио София инж. Александър Дунчев, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по горите.
Природните нарушения, свързани с климатичните изменения – корояди и други патогени, както и човешката небрежност засягат 1 процент от горските площи.
За съжаление и тази година сезонът на горските пожари отново нанася огромни щети. Последният пример е над град Твърдица, където бяха унищожени над 500 дка борова гора.
Като цяло тенденцията е към слабо намаляване на щетите от пожари, но това е заради мерките които се вземат превантивно и бързото им спиране. Изградени са 10-ина кули за противопожарно наблюдение, проектират се още 13.По думите на инж. Дунчев бързата реакция при възникване на пожар е по-важна дори от техниката за гасене.
Другият „бич“ за българската гора е незаконната сеч, но тя засяга 0,1% от горските площи.
„Паленето на стърнища е забранено от закона и въпреки това се прави. Не трябва да допускаме и една искра да се насочи към гората. Трябва да алармираме на тел. 112 и при най-малкия опит за горене на стърнища.“
Той предположи, че тази дейност ще се ограничи рязко, ако собственик на изгоряла земеделска площ бъде лишен от европейска субсидия.
Горските пожари са много опасни за здравето на хората, което гасят, за животните и лишават мястото от важните екологични функции на дърветата за десетки години, допълни Александър Дунчев.
В момента в Министерството за земеделието "валят" заявления от собственици, които искат да променят статута на земите си от земеделски в горски, за да могат да ги опазят и да имат някакъв доход - като до 15-20% я ползват за дърводобив за десетилетие. Дунчев се изказа и в защита на горските служители, които правят всичко възможно, за да се противопоставят на "дървената мафия".
С инж. Дунчев разговаря Антония Каменичка.
Мобилно приложение „Защити гората“ за подаване на сигнали за незаконни дейности в горите създадоха природозащитници от Гората.бг , Изпълнителна агенция по горите и Природен . Целта му е да приобщи гражданското общество към каузата за опазването..
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на..