Остават два дни до откриването на първото издание на Фестивала на изкуствата „Master of Art“ в Копривщица, в инициативата на който е идеята на Александрина Пендачанска, Найо Тицин и Хилда Казасян.
Той ще се проведе от 25 до 29 август и в тези дни в града и околните селища очакват 1500 гости.
Подготвяме Фестивала с много ентусиазъм и радост, каза пред Радио София оперната прима Александрина Пендачанска:
„Копривщица е съхранила всичко най-добро от нас. Това е градът на Димчо Дебелянов, на Любен Каравелов, на Тодор Каблешков. Тук има истинска дълбока културна традиция. Съборът за народно творчество, който се провежда на 5 години, е уникален.“
Организаторите и местната власт се надяват този фестивал „да задоволи глада за култура“ и се надяват той да стане ежегодно събитие.
Пендачанска допълни, че след многобройните си пътувания, може да каже, че Копривщица има всички дадености да бъде домакин на такъв фестивал – местоположение, културно наследство, забележителна природа, наблизо са селища с минерална вода – Хисаря, Старосел, Стрелча. Освен това има много неща, които можеш да правиш – да ловиш риба, да идеш за гъби в гората, да отскочиш до разкопките в Старосел или на СПА процедури.
Концертът на оперната прима е на 27 август и е озаглавен „Това съм аз“. Спектакълът е с Плевенска филхармония под диригентството маестро Найден Тодоров. В програмата са включени арии от Моцарт, Верди, Росини, Бизе, а от документални записи, прожектирани на мултимедиен екран, ще я видим в коронните ѝ роли от световните оперни сцени. Своя дебют ще направи сопраното Ралица Богданова, ученичка на Пендачанска.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова с оперната прима и съорганизатор на „Master of Art“ в Копривщица.
Втора катастрофа в столичния квартал "Овча купел" за няколко часа. Ударили са се лек автомобил БМВ и микробус, съобщиха очевидци в социалните мрежи. Няма данни за пострадали при инцидента. Има обаче нанесени щети върху двете превозни средства. Верижна катастрофа с автобус и два автомобила в София По-рано тази сутрин стана верижна..
Какво стимулира, вдъхновява, тревожи и разочарова рок певицата Милена Славова през годините? Как един артист преминава във времето през прегради, стени, забрани, сривове, компромиси – всички отразени в нейните песни като музика и текст. Какво оцелява? Това е филм за търсенето и създаването на смисъл . Ехото на една душа, която се пита защо някои..
Верижна катастрофа с автобус на градския транспорт по линия 73 и два автомобила е станала тази сутрин на булевардите "Цар Борис III" и "Т. Каблешков" в София. Инцидентът е станал пред автогарата в "Овча купел", съобщават очевидци в групата "Катастрофи в София". Към момента няма данни за пострадали. Движението в района е затруднено.
На 25 март от 10.00 часа кметът на Столичната община ще участва в откриването на самостоятелна детска ясла “Проф. д-р Иван Митев”. Детската ясла, която е изцяло нова сграда, е за 6 групи, разполага с кухненски блок, физкултурен салон и детски площадки. “Един от районите, който се справя с проблема с липсата на места в яслите и е единствения район в..
На 25 март ще бъде извършена планова техническа профилактика от 9 до 17 часа на предавателите на ултракъси вълни СОФИЯ 4 на честота 103.0 MHz, излъчващ програма „Хоризонт“; СОФИЯ 5 на честота 92.9 MHz, излъчващ програма „Хр. Ботев“; СОФИЯ 6 на честота 94.5 MHz, излъчващ програма „Радио София“ . Възможни са прекъсвания на сигнала. Може..
Благовещение е един от големите пролетни празници. Той е част от Великденския празничен цикъл и се отбелязва винаги на 25 март. Благовещение e празник за всички християни, независимо от традицията и църквата, към която принадлежат. Според Библията на този ден Архангел Гавраил донася на Богородица благата вест, че тя ще роди Спасителя на човечеството,..
През днешния ден ще бъде предимно облачно. Минималните температури в повечето места ще бъдат между 7° и 12°, в София – около 9°. На места ще има валежи от дъжд, по-значителни по количество главно в Югозападна България, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Ще продължи да духа слаб до умерен вятър от юг-югозапад, в..