Боряна Йорданова и Даниел Николов от акапелната група „Спектрум“ (Spectrum Vocal Band) гостуваха в „Ритъмът на столицата“ с хубавата новина за насрочената дата и място за представянето на новия им албум Singerprints („Вокални отпечатъци”).
Поканата е за 5 септември от 19:30 ч. в "Кино Кабана", а входът е свободен.
Там и тогава петимата певци ще представят творчеството си от последните две години с концерт на живо.
С втория си албум вокалният квинтет отдава почит на българския фолклор, който е източник на вдъхновение и творчески стимул от самото създаване на групата.
Когато групата се сформира, БНР ни прегърна. „Покрай всичките събития, в които се включихме под една или друга форма, усетихме, че това което правим, има значение не само за нас, а и за много други хора. Подкрепата ни зареди с ентусиазъм“, разказа Боряна Йорданова.
Концепцията на „Спектрум“ е гласовете да изпълняват различни партии, които не се дублират и да заместват музикалните инструменти, не да се търси хорово звучене.
Преди време в България е имало друга вокална група – „Траяна“, от Стара Загора, но като цяло малко певци се впускат в подобно предизвикателство.
„В световен мащаб това не е нещо ново. Надяваме се да имаме последователи у нас“, допълни Даниел Николов.
В Singerprints са събрани популярни, автентични песни като „Седнало е Джоре“, „Бела съм бела, юначе“, „Изгрела ми е“, а също и авторски композиции, носещи духа на българския фолклор.
В записите за албума, освен Боряна Йорданова, Весела Морова, Даниел Николов, Янко Янков и Константин Бейков, участват и инструментите на Теодосий Спасов (кавал) и Христина Белева (гъдулка), както и камерният дамски фолклорен състав „Ева Квартет“.
Авторските композиции са дело на творческото ядро на „Спектрум“ - Константин Бейков и Янко Янков. Музиката изобилства от джаз хармонии, разнообразие от ритми и преплитащите се тембри на петимата певци.
Характерният творчески подход на музикантите, зададен от дебютния им албум „Cross Point” (2019 г.), продължава и в този – изцяло акапелни аранжименти - за пет, а понякога и за повече гласа, съчетани с бийтбокс.
Чуйте целия разговор с Боряна Йорданова и Даниел Николов.Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..
Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..
Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор . Бюрото има две направления - култура и медия . “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..
Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе" Виктор Минчев - копирайтър, създател на..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..
Ива Янкулова е поет, музикант, артист, а от скоро е в съвсем нова светлина - тази на учител по рисуване в малкото китно градче Бяла, което се намира близо до курорта “Обзор”. “Аз не само съм учител, но взех решението да съм много далеч от София. Така се случи, че преди няколко години попаднах на почивка там и ми хареса много градът. Много бързо взех..
Православната църква чества свети пророк Малахия и свети мъченик Гордий. Св. пророк Малахия е един от тъй наречените "12 малки пророци", юдейското предание го нарича "печат на пророците". Той пророчествал в Юдея между годините 416 и 400 преди Христа, след завръщането на евреите от Вавилонския плен и в последните години от управлението на Неемия –..