Когато нашето Радиокафе пътува, то събира истории. Така Копривщица ни срещна с Радосвет Кукудов, който от 31 години е част от Симфоничния оркестър на БНР. Но същевременно родът му е един от най-старите и най-прочутите в китното градче със славна история. Баба му, Райна Кацарова, е един от създателите на Националния събор на народното творчество Копривщица, който пък е вписан в Регистъра за нематериално културно наследство на ЮНЕСКО. Но началото на рода поставя пра-прадядото на Радосвет.
"Той е от село Красново, тук недалеч и тъй като е бил най-голямото момче, традицията повелявала да се изпрати да живее другаде, за да не се върти около майка си. Та той идва в Копривщица за да учи за шивач, но го харесват за свещеник и завършва пансиона към новата църква "Свети Никола" - разказа ни Радосвет Кукудов, - бил е свещеник и по времето на Априлското въстание и е клел въстаниците. След това е арестуван и откаран в Пловдив, но поради присъствието на европейски наблюдатели точно в този момент, оцелява и не е изпратен в Диарбекир. Завръща се в Копривщица, макар и с влошено здраве, и си взима съпруга от стар копривщенски род, имат 7 деца, сред които и генерал Димитър Кацаров. Така започва всичко."
Така стигаме и до споменатата баба Райна, която е фолклорист, работи, а по-късно и ръководи Института по фолклор, първо отделно, после - под шапката на БАН. Била е истински пионер в събирането на песни, хора и обичаи. Обикаляла цяла България, "първо с един камион, като в началото записва на ръка това, което ѝ изпяват или разказват, после се появяват апаратите Престо, които записвали директно на плоча, после идват първите магнетофони". И така запазва 12000 песни и над 1000 хора, напълно автентични. Само преди месец излиза книга, посветена на личността и живота на Райна Кацарова и тя е обявена за почетен гражданин на Копривщица, макар и близо 40 години след нейната смърт. По-важното е, че животът й е бил необикновен и смислен. Радосвет я помни като "слънчева и добра, но непрестанно работеше - сутрин, вечер, зиме и лете, изключително трудолюбива".
Райна Кацарова е била и сътрудник на фолклорния отдел в БНР, но съвместната история на рода и радиото не спира дотук. "Дядо ми Светозар Кукудов е свирил известно време в оркестъра на радиото. Той, заедно със Саша Попов, е един от създателите на Царския оркестър, бил е и негов секретар" - продължава разказа си в студиото в сърцето на Копривщица Радосвет Кукудов. Той самият, освен че вече три десетилетия е част от радиооркестъра и преподава в Националното музикално училище в София, съвсем наскоро пренася част от работата си ... в Копривщица, където преподава в рамките на Академията за брас и ударни, организирана от Българска музикална асоциация. "Имаше много деца от цяла България, наложи се да си извикам втори преподавател, пак от радиооркестъра" - смее се той.
За финал оставихме спомените от детството в Копривщица, в която си "сгушен в планината и можеш да ходиш където си искаш. Аз като малък съм работил и на опитното поле, на което се садяха картофи от цял свят, и сено съм събирал, и кози мога да доя, и да яздя кон без седло съм се научил...да не говорим за чистия въздух и тишината, която само в Копривщица можеш да "чуеш".
Една книга има толкова послания, колкото читатели има, казва писателят Георги Б. Геров и допълва, че за него вътрешният свят винаги е бил по-интересен и той се опитва да постави акцент върху това. Отвъд спирка „Съвършена“ е първият роман на родения в Шумен писател, публикуван в края на миналата година от издателство „Жанет 45“. Писателят пише..
Във връзка със 140-ата годишнина от Съединението на България, фондация "Активна историческа карта" организира състезание за ученици на тема: "Начертай карта на България". Право на участие има всеки ученик от 1-ви до 12-и клас от българско училище (може и от чужбина). Крайният срок е удължен до 7 март, съобщи пред БНР-Радио София Николай..
Въпросът за нощния градски транспорт сякаш се подвига, за да се загърбят други важни, ключови теми в София – мръсния въздух, задръстванията, детските градини. Не става въпрос дали общественият транспорт на столицата е на печалба или не, но има съществен недостиг на шофьори в автотранспорта – близо 200 души. Работещите са натрупали труд 2-3..
На 28 януари (вторник), в район "Сердика" жителите на София могат да предадат събраните от домакинствата опасни отпадъци. Мобилният пункт ще бъде разположен на две места: - от 10.00 до 12.00 ч. на бул. "Княгиня Мария-Луиза", при районната администрация "Сердика" - от 13.00 до 15.00 ч. в кв. "Орландовци", на ул. "Железопътна", до читалището. От..
На този ден през 1945 г. малцината оцелели в концентрационния лагер Аушвиц са освободени. Това става в процеса на победата на Съюзническите войски над Хитлер и влизането на Червената армия в лагера. Аушвиц остава символ на нацисткия геноцид. Датата е обявена през 2005 г. от ООН за Международен възпоменателен ден за Холокоста. След приемането на тази..
Реставрацията и консервацията на сградата, в която е живяла Райна Попгеоргиева, известна още като Райна Княгиня, в столичния район „Сердика“, приключи. Къщата, която е паметник на културата от местно значение, вече е ремонтирана, като са запазени всички автентични елементи на Райна, ушила главното въстаническо знаме на Панагюрския революционен окръг за..
След решение на Столичния общински съвет (СОС) две от нощните автобусни линии в София бяха спрени, а останалите две работят само в петък и събота . Според Димитър Петров, столичен общински съветник от "Продължаваме промяната-Демократична България", до решението се е стигнало заради ангажираността на 9 шофьори в нощните линии, а няма..