Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трудностите пред първокласника

Колко значим е първи клас задецата и родителите и какви са проблемите и кризите, през които може да премине едно дете при първия сблъсък с учебната среда? Как да направим плавен прехода между детската градина и училище? И как да подкрепяме първокласника, без да го натоварваме с високите си очаквания? Тези и още любопитни теми, свързани с емоционалната интелигентност на децата коментира експертът Камелия Тодорова от "Академия за емоционална интелигентност":

Предизвикателството за първокласника е в промяната, която се случва бързо и неусетно. Хубаво е родителите да започнат да подготвят детето си година по-рано за този преход. Могат да прилагат упражнения за концентрация и внимание, да дават задачи, които изграждат умението да задържат вниманието си повече от 30 минути или да спазват предварително зададени правила. За един ученик е важно да уважава авторитета на възрастните – родителите и учителите.

Трудното е, когато детето не иска да се отделя заради страх от непознатото или раздялата с родителя. Агресивното поведение също може да се прояви с тръгването на училище. Тогава консултацията с психолог е много полезна. Хората не трябва да се плашат от това.

Децата срещат трудност и с домашните - говорим за отговорности и задължения. Едно от важните неща е да дадем свобода на детето да експериментира, да пробва, да не се страхува от грешки. Добре е родителите да подкрепят децата, когато сбъркат. Неуспехът може да се превърне в игра.

Позитивното е, че училището е място, където децата играят, създават приятелства, учат и се изявяват. Препоръчително е до 4 клас те да бъдат записвани на извънкласни занятия, в които са добри, за да придобият увереност.

„Трябва да говорим с детето всеки ден – да го питаме как е минал денят му, как се е чувствало. Като е много важно ние самите да умеем да споделяме така, че да го учим какво означава да отразиш деня осъзнато – какво те е затруднило, какво те е изплашило, какво те е зарадвало, за какво си благодарен. С детето се общува с отворени въпроси, за да го провокираме да разказва.“

Ролята на родителите в този процес е да се интересуват как се чувства първокласникът в новата среда и да го подкрепят във всички начинания. Полезно е да го изслушаме и да се стараем да го разберем, а не да отричаме емоциите му.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В миналото с бъдещето

Обектите под закрилата на Юнеско в България и Италия са във фокуса на второто издание на форума „История и бъдеще“, който ще се проведе на 7 октомври в НИМ под патронажа на Министерството на културата. Инициатор на събитието е Н.Пр. Джузепина Дзара, посланик на Италия в България, а зад идеята застават и ИТА Агенция София, Италианския културен..

публикувано на 06.10.24 в 11:38
Борис Борисов, Сабрина Шуманова, г-жа Шуманова и Александър Русков

Училищните медии помагат да се усвоят новите знания

Междуучилищна телевизия в Сливница - какво се случва и кой я прави, както и за тракийското наследство около Сливница - в звуковия файл: "Всичко е интересно. Сами си монтираме. В началото професионални журналисти ни научиха как да правим съдържание, как да се позиционираме пред камера, как да държим микрофон. А и направихме Ден на Сърбия, после..

публикувано на 06.10.24 в 11:05
Теодора фон Ауерсперг и Надежда Цанова

Принцесата и пианистката

Принцеса Теодора фон Ауерсперг и пианистката Надежда Цанова за фондацията "Теодора фон Ауерсперг": "Израснала съм до 6 години в България, където съм родена, езикът ми остана от общуването с майка ми. Фондацията е международна. Ще използвам всякакви видове средства и връзки за Фондацията, съществуваме в Австрия от септември 2023, от 1 октомври сме..

публикувано на 06.10.24 в 10:33
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51