Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

WeekeнД ПаzaR - не само туристическа дестинация

Weekeнд ПаzaR
Снимка: Ангелина Грозева/Радио София

Първият Уикенд пазар на територията на „Женския пазар“ бе анонсиран вече в програмата ни. Днес гостуваме там, за да се насладим заедно на селекция от ресторанти с приготвена на място храна, напитки, книжен пазар, цветен пазар, фермерски пазар, картини на български автори, музика, антики и дрехи. Пазари „Възраждане“ са организатор на първия в София Уикенд пазар с вход откъм ул. „Кирил и Методий“. Логично, първият ни събеседник е Драгомир Димитров – изпълнителен директор на Пазари „Възраждане“:

"Изключително сме вдъхновени. Женският пазар се превръща в модерно пространство, каквото дълго време не е било. От 5 години променяме начина му на функциониране. Тук почват да идват туристи и млади хора.

Пазарът олицетворява разбирането ни съвременен пазар - у нас пазарите са консервативни. Мястото е с над 140-годишна история. Това е сърцето на София. Пазарът е генератор на социални отношения. 

Всеки уикенд създаваме модерно пространство, където хората освен да си купят плодове и зеленчуци, да могат да хапнат и да си прекарат добре.

Приятно сме изненадани от летящия старт. Над 1000 човека дойдоха на доверие, видяхме тяхното удоволствие, което ни мотивира. 

Пазарът се превърна в туристическа дестинация в партньорство с туристически и ивент-агенции. Създадохме редица фестивали, привличащи аудитория, нехарактерна за пазарите. Така стигнахме до идеята да направим нещо по-трайно. 

Стимулираме българските производители с фермерския ни пазар. Даваме им добри условия. Производителите имат отделна квота, различна от търговците и прекупвачите. Важното е те да са на пазара, а не прекупвачите.

Всеки уикенд от 10 до 19 ще има различна културна програма и различни производители. Това е плюс за посетителите."

Джиджи Лагадинова е мениджър на проекта и внася още уточнения:

"Всички искаме да имаме приятни места за прекарване като във всяка европейска столица. Досега всичко тук е било еднократно. Тук са визионери. Намерили сме правилните съмишленици. 

Основно сме се спрели на фермери от София до не много далечни дестинации - Пловдив, Банско. Критерият е разнообразие и качество.

Всеки уикенд ще предлагаме нови неща - ще има рибен уикенд, винтидж маркет, меджик бар, Книговище също ще се включат."

Стефан Стефанов от Оча.бг ни въвежда в тайните на японския зелен чай:

"Зеленият чай е внесен от японски монах преди 13 века от Китай. Сенча се пие от сутрин до вечер. Той ви държи еднакво балансирани и работоспособни през целия ден. Помага за храносмилането, силен антиоксидант е. Съдържа рядка група полифеноли.

Чаят се обработва на пара. Гьоко е превъзходната степен на Сенча, в превод - нефритена роса. Той е само 1%, слави се като чай на благородниците, на императорите.

С едни и същи листа се правят три запарки. Япония е страна на детайла. Керамични са и чайниците, и купите. Японският чай се слави с умами, петия вкус. Всяка нотка е за различни части на тялото.

Мача е чаят на прах. Има и за готвене, и за пиене - с него са чаените церемонии. Тя е с 800 години история."

Владислав Пенов е шеф готвач на ресторант „Космос“ и ще ни представи една нова дума и нейната рецепта:

"Кухнята ни използва традиционни български продукти от малки производители. Правим модерен прочит на българската кухня. Използваме ферментациите. Синдермьото тук е с качамак и родопски масло и кашкавал." (не пропускайте да чуете и рецептата).

Али Хъйрола - фермер от Аврамово (до Якоруда) всеки ден пътува до София с продукцията си:

"Сирене, кашкавал, мед, сладка. Не кандидатстваме никъде по програми, справяме се сами. Работим по 12 часа на ден, майка ми, съпругата ми и близки. Искаме да създадем мини-мандра. Хубавото сирене и кашкавал са само от естествено, а не от сухо мляко. Правим до 40 кг на седмица. Имаме 17 кошера, като свърши нашия мед, продаваме този на братовчед ми, който е със 130 кошера."

Петко Дурмана – основател на групата  "Купи изкуство":

"Направихме онлайн галерия, която ще се мултиплицира. Целта ни е да развием онлайн-пазара за изкуство. Идеята ни е творците сами да си помагат. Те нямат самочувствие, че нещата им се продават. Изложбите им са само престиж. Самият пазар е скромен. Една фейсбук-група предизвика експлозия. За тук сме подбрали различни творби - реалистични и абстрактни. Цените на практика са до 1000 лв, но има и доста картини под 100 лв. Всяка седмица ще сме тук от 10 до 18 ч. Като група сме развили нова публика - хора, които досега не са ходили по галерии, но започват да купуват интензивно." 

Елеонора Карнаса – Фабрика 360 – дизайн и иновация:

"Можем да помогнем на нашите клиенти за устойчивост и конкурентност. Представяме игра за развиване на креативни умения. Показваме пътя и дейностите за развиване на такива умения. Използват се и ръцете, и ума. Направихме програма "Как да станем дизайнери на собствения си живот." Част от темите ни насочват навътре, но и навън, свързани са с емпатия, креативност. Един успешен предприемач трябва да желае да прави промяна."

Издателство „Рибка“ е представено в репортажа на Ангелина Грозева:

"Принцеси наистина" разказва историята на известни кралици с предизвикателства към читателите. Колекция "Дървета и храсти" прави от децата малки откриватели на гората, стимулира ги да си направят хербарий. В поредицата "Седмицата на мишлето" има послание да правим нещата в ежедневието с удоволствие. Игрите с карти са красиво илюстрирани - те са като ритуал за заспиване"

Мариета Недкова от Борса за цветя на пазар „Димитър Петков“:

"Предлагаме рязан цвят - пустинна роза и лилиум. Първото цвете е много нежно и деликатно. Лилиумът не е ориенталски, български е, много е красив и не създава проблеми на хора с алергии към полени. Всяка празнична трапеза, работно място е хубаво да бъдат аранжирани с цветя. Градинските ни цветя пазят полезните растения от вредители.

Когато говориш на едно цвете е въпрос на отношение, а като дъщерите ми свиреха на пиано, градинските латинки се отваряха."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията. Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов заяви намясто, че екипите все още не могат да влязат в района...

публикувано на 26.07.24 в 10:16

Каква е разликата между инфлуенсър, журналист и пропагандатор

С младия актьор, ютюбър, влогър и граждански активен лъв Стефан Попов-Чефо не ви срещаме за пръв път. Той е на 30 и се изявява по най-различни обществено значими, културно-политически теми, за да приобщава най-различни хора към идеи, ценности, послания. Признава, че в началото – преди около 5 години, когато той самият е на 25, в канала..

публикувано на 26.07.24 в 09:53

Стефан Виет – за предизвикателството да се придвижваш в София с инвалидна количка

Голяма част от инфраструктурата в София не е достъпна за хора с двигателни проблеми и придвижването е предизвикателство, сподели пред Радио София студентът Стефан Виет. Той страда от Остеогенезис инперфекта, по познато като “стъклени кости”. "Има трудности, които по свой собствен начин можеш да ги преодолееш, с помощ, разбира се. За да изляза..

публикувано на 25.07.24 в 18:16
Снимката е илюстративна

Спорове в СОС заради оборудването и обзавеждането на детски градини в район "Изгрев"

Оборудването и обзавеждането за няколко нови и разширения на съществуващи детски градини в район „Изгрев“ предизвика спорове между общинските съветници от коалиция „ГЕРБ-СДС“ и „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София). Несъгласието се породи от количествено-стойностните сметки, с които районният кмет д-р Делян Георгиев оправдава..

публикувано на 25.07.24 в 17:14

Делегати от над 130 държави ще обсъждат в София иновациите в подкрепа на климата

На 1 август 2024 г., Стопанският факултет и Националният център за полярни изследвания към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ организират научна конференция „Наука и иновации в подкрепа на климата, устойчивостта и гражданите - от местни към национални и глобални перспективи и научени уроци за по-добри политики, практики и за по-добро..

публикувано на 25.07.24 в 16:27
Вили Лилков

Предлагат до 35% от капитала на шест столични общински дружества да бъдат търгувани на фондовата борса

До 35% от капитала на "Топлофикация София" ЕАД, "Център за градска мобилност" ЕАД, "Столичен автотранспорт" ЕАД, "Столичен електротранспорт" ЕАД, "Метрополитен" ЕАД и "Софинвест" ЕАД да бъдат търгувани на фондовата борса. Такова предложение отправят от групата на “Синя София“ в Столичния общински съвет.  Според общинския съветник Вили Лилков така..

публикувано на 25.07.24 в 15:43
Аксел Добрева

От приложните изкуства в София до Сорбоната

В предаването “Добър вечер, София“ се срещаме с младата, талантлива и амбициозна Аксел Добрева. Тя следва мечтите си без да спира и те я отвеждат не къде да е, а в Сорбоната - Париж, където в момента е студентка по изкуства. Аксел Добрева прави първите стъпки в света на изкуството в съвсем ранна възраст. На 5 години започва да рисува, а..

публикувано на 25.07.24 в 15:19