Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Международния ден на музиката - 1 октомври

В Политехническия музей откриват изложбата „Песента на дървото”

Снимка: НПТМ

В Националния политехнически музей – София (НПТМ) се открива изложбата „Песента на дървото”, посветена на Деня на музиката.

Експозицията е подготвена от екипа на Регионалния етнографски музей – Пловдив, и разказва за народните музикални инструменти (гайда, гъдулка, тамбура, зурна и др.) и такива, използвани в новия следосвобожденски град (цигулка, виола, цитра, мандолина и др.).

За да оживее един музикален инструмент трябва да се подбере подходящото дърво – явор, ясен, акация, орех, зарзала, дрян и др. Те са устойчиви и жилави, а звукът им предпазва от зли сили, обясняват от НПТМ.

В края на ХІХ в. в градския живот се появяват кеменджиите – цигански оркестри с цигулка, кларнет, зурна, тамбура и тъпан. В новозаселените градски махали отначало хорото е в съпровод на гайда и кавал, а по-късно – на кларнет и цигулка. На места гайдата се запазва по неделните и празничните веселия с хорá по мегданите и по селските сватби и забави до средата на ХХ век.

Народната традиция, ориенталското влияние, модерните европейски инструменти и наследството на църковното пеене създават пъстро многообразие в българската музика.

Още в поробена България се заражда градско общество с нови музикални вкусове, привнесени от Западна Европа. Така в крайдунавските градове към средата на ХІХ в. се появява цигулката. Европейската музика навлиза в страната по различни пътища: чрез емигрантите, чрез протестантските мисии и техните хармониуми, чрез българи, живели и учили в чужбина.

След Освобождението в България се завръщат професионално подготвени музиканти, а заедно с тях работят и майстори на музикални инструменти. И ако по-рядко се появяват големи инструменти като пиано и хармониум, то флейтата, акордеонът и китарата сравнително бързо се разпространяват в градовете. Често се изпълняват популярни откъси от опери и оперети, маршове и преработки на народни песни. В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.

Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложбата е посветена на Международния ден на музиката и празника на българските певци и други музиканти - 1 октомври. 

Ще може да се разгледа до март 2022 година.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във временните центрове за настаняване хората могат да останат до шест месеца

На територията на столицата има три центъра за настаняване, с капацитет от 510 места. Когато заговорим за хората на улицата, Столичната община от години води политика да няма хора на улицата, но все още ги срещаме и пред входовете си, и на улицата. Лесен е достъпът до кризисните центрове. Когато лицето желае да постъпи в такава социална услуга, ние..

публикувано на 08.01.25 в 10:06
Протест на служители на Столичния автотранспорт, 20 декември 2024г.

Синдикати и Столичният автотранспорт отново преговарят за нов колективен трудов договор

За втори път в Столичната община представители на три синдикални организации в градския транспорт ще преговарят с ръководството на Автотранспорта за подписването на нов Колективен трудов договор.  Спряха протестно 26 линии на градския транспорт в София Инициатор на срещата е кметът на София Васил Терзиев. Той се ангажира с участие в..

публикувано на 08.01.25 в 09:16

Столичната община с препоръки към училищата и градините заради мръсния въздух

Столичната община отправи препоръки към софийските училища и детски заведения да намалят физическата активност на открито, заради умерено превишение на стойността на ФПЧ 10 във въздуха над София. Призивът е във връзка с ангажимента на администрацията своевременно да информира гражданите за реализирани превишения на осреднената 24-часова стойност на..

публикувано на 08.01.25 в 08:15

Празнуваме Бабинден

На 8 януари се празнува Денят на родилната помощ, известен още като Бабинден - (по стар стил празникът е на 21 януари, по нов - на 8 януари). Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагат при раждане на младите булки и невести. Обредността през този ден е подчинена главно на желанието да се..

публикувано на 08.01.25 в 07:45

Очаква ни слънчев и по-топъл ден

През днешния ден видимостта ще се подобрява и над Западна и Централна България ще е предимно слънчево. Значителна ще се задържи облачността в крайните югоизточни райони, но по-късно и там ще намалее. Ще духа слаб до умерен вятър от юг-югозапад, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Минималните температури ще са предимно..

публикувано на 08.01.25 в 07:15

"Форум", 07.01.25: Парламентът стартира работа в условия на несигурност

Коментатори във "Форум" във вторник бяха  Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество.  Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..

публикувано на 07.01.25 в 19:19

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим?

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..

публикувано на 07.01.25 в 18:32