Последният филм на Стефан Командарев „Живот от Живота“ е документален и е посветен на донорството на органи и насърчаването на трансплантациите да станат нормална част от културата и ценностите на обществото в България.
Пред Радио София режисьорът разказа как се е насочил към темата още преди 5-6 години, когато е снимал филма „Посоки“. Срещнал се е с тогавашния шеф на Агенцията по трансплантации Мариана Симеонова и с Георги Пеев – журналист и общински съветник в Хасково, с два трансплантирани органа – сърце и бял дроб.
Именно Георги дава идея нещо да се направи за дългите листи от чакащи за трансплантация и дори става един от героите в документалния филм.
Повече от половин година Командарев се е срещал с хората, чието доверие спечелил и после е заснел. Дори е мечтал заедно с тях за тази година – година и половина, докато се е правел филма, някой да получи и да му трансплантират органа, от който се нуждае.
„За жалост това не се случи, но успяхме да ги извадим от анонимност. Показахме конкретните чакащи хора, с конкретните очи и сълзи, с тяхното ежедневие. Бях шокиран от техния оптимизъм, надежда и вяра, че нещата ще се случат. Надявам се след този филм нещата да се променят“, отбеляза режисьорът.
Според него основният проблем за това, България да е на последно място по брой трансплантации, е в обществените нагласи.
Чуйте целия разговор на Ива Дойчинова със Стефан Командарев.
В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..