Последният филм на Стефан Командарев „Живот от Живота“ е документален и е посветен на донорството на органи и насърчаването на трансплантациите да станат нормална част от културата и ценностите на обществото в България.
Пред Радио София режисьорът разказа как се е насочил към темата още преди 5-6 години, когато е снимал филма „Посоки“. Срещнал се е с тогавашния шеф на Агенцията по трансплантации Мариана Симеонова и с Георги Пеев – журналист и общински съветник в Хасково, с два трансплантирани органа – сърце и бял дроб.
Именно Георги дава идея нещо да се направи за дългите листи от чакащи за трансплантация и дори става един от героите в документалния филм.
Повече от половин година Командарев се е срещал с хората, чието доверие спечелил и после е заснел. Дори е мечтал заедно с тях за тази година – година и половина, докато се е правел филма, някой да получи и да му трансплантират органа, от който се нуждае.
„За жалост това не се случи, но успяхме да ги извадим от анонимност. Показахме конкретните чакащи хора, с конкретните очи и сълзи, с тяхното ежедневие. Бях шокиран от техния оптимизъм, надежда и вяра, че нещата ще се случат. Надявам се след този филм нещата да се променят“, отбеляза режисьорът.
Според него основният проблем за това, България да е на последно място по брой трансплантации, е в обществените нагласи.
Чуйте целия разговор на Ива Дойчинова със Стефан Командарев.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..