Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български ученици с медали от Балканската олимпиада по физика

Снимка: Радио София

На 25 септември 2021 г. се проведе ІІІ-ото издание на Балканската олимпиада по физика. Тази година домакин беше Съюзът на физиците в България. 

57 деца в отбори от по максимум 4 ученици от 10 балкански страни (Албания, България, Кипър, Гърция, Молдова, Черна Гора, Северна Македония, Румъния, Сърбия и Турция) и 5 гост-страни (Босна и Херцеговина, Иран, Казахстан, Туркменистан и Словения) взеха участие в олимпиадата.

Маргулан Исмолдаев (МГ „Д-р Петър Берон“, Варна) и Георги Костадинов (ППМГ „Акад. Никола Обрешков“, Бургас) спечелиха сребърни медали. Енислав Николов (СМГ „Паисий Хилендарски“, София) – бронзов медал, а Биляна Димитрова, също от СМГ, получи Сертификат за почетно отличие.

„И на първите две олимпиади сме печелили медали. На първата – три сребърни и един бронзов, а на втората – един златен, два сребърни и един бронзов“, каза в студиото на Радио София д-р Лилия Атанасова, асистент по физика в МУ София.

Спечелилата сертификат за почетно отличие Биляна Димитрова от СМГ разказа, че се занимава с математика от четвърти клас. В момента е десети.

„В последствие започнах да се занимавам с физика и химия и да ходя по състезания“, каза Биляна.

Енислав Николов също е десетокласник в СМГ.

„Имам голяма любов към математиката още от най-ранна детска възраст. Дядо ми беше човекът, който ме запали по състезанията и той беше инициаторът на първото ми състезание, на което не успях да взема медал. Мечта ми стана да взема медал, до който в последствие стигнах“, каза Енислав.

Участниците в олимпиадата бяха наградени на онлайн церемония на 2 октомври.

Балканската олимпиада по физика се организира от Балканския физически съюз (BPU), на който Съюзът на физиците в България (СФБ) е член, с подкрепата на Европейския физически съюз (EPS).

Подробности можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други пообни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35

Всеки може да помогне

Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема "Основни знания и умения за спонтанни доброволци за действие по време на горски пожари". Георги Влайков, директор ЦПО „Доброволец” с подробностите: "Планираме да запознаем доброволците как се работи на терен, какви са основите рискове, с каква лична..

публикувано на 27.07.24 в 10:43

Да има пълноценно общуване на село

Практически уъркшоп „Малка пермакултурна градина" - събеседник от с.Негушево е Михаела Танева от Фондация "Повей": "Стартираме поредица от практически насочени семинари, показваме различни начини да пшроизвеждаме собствената си храна и така да съживим мястото, училището. Вече е възстановено първото училище, с което започнахме преди години. Проектът..

публикувано на 27.07.24 в 09:52

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24

Интересуват ли се младите хора от политическите процеси у нас?

В предаването "Ритъмът на столицата“ ще се спрем върху резултатите представени от Академията за младежко участие. В рамките на последните две години там разработиха много интересен проект, който вдъхнови младежи между 15 и 25 години от цялата страна, да се запознаят с политическите процеси у нас и по един или друг начин да вземат участие в тях...

публикувано на 26.07.24 в 17:22