Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

EYE2021: да очертаем бъдещето на Европа

EYE2021
Снимка: Елена Пъневска/Радио София

На 8 и 9 октомври Европейският парламент в Страсбург отвори врати за млади журналисти от цяла Европа. Media Generation Lab има за цел да запознае и да даде практическа информация как би могла да се отрази работата на Европейския парламент.
Но събитието е е обвързано с една по-мащабна програма, насочена не само към журналисти, а към всички млади хора със смел поглед към бъдещето. Програмата се казва Младежка конференция EYE2021 (или т.нар. Европейско младежко събитие), която се провежда както онлайн (от 4 октомври), така и присъствено в ЕП в Страсбург на 8 и 9 октомври.

Всъщност EYE2021 е кулминацията на процеса на консултиране с младите хора, който Европейският парламент организира във връзка с Конференцията за бъдещето на Европа.
Какво представлява Младежката конференция EYE2021 и какви събития включва тази година?
На 8 и 9 октомври между 3 000 и 4 000 младежи ще се съберат в Страсбург, и онлайн, за да обменят идеи и да дадат своя принос в обсъжданията за бъдещето на Европа. Тази година седмицата се провежда под мотото "Бъдещето е наше". Акцентът на темите пада върху околната среда, демокрацията, възстановяването от кризата с COVID-19, правата на човека и социалното неравенство.

Според експресно проучване на Евробарометър, проведено през юни 2021 г., европейците на възраст между 16 и 30 години дават приоритет на "справянето с бедността и неравенството" (43%), ""борбата с изменението на климата и проблемите на околната среда" (39%) и ""борбата с безработицата/липсата на работни места" (37%). Цели 85 % обсъждат политиката с приятели и роднини поне от време на време, а почти половината (46 %) са гласували на последните местни, национални или европейски избори.

Днес стартира една от най-основните и вълнуващи части от програмата, а именно моментът, в който участниците от EYE 2021  заеха своите места в пленарната зала на Европейския парламент, където имаха възможността да зададат своите въпроси относно бъдещето на Европа и конкретно за отделни аспекти като менталното здраве, както и какво реално ще се случи след една такава седмица и дали наистина предложенията на младежите биха могли да се превърнат в реалност. 


На техните въпроси  отговаряха евродепутатите Роберта Метсола, Катерина Барли и Ги Верхофстат.
Не е необходимо да присъствате на място в Страсбург, за да станете част от конференцията. Все още може да се посети и виртуално



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30