Защо често имаме свръхвисоки очаквания към себе си и как може емоционалната интелигентност да ни помогне, за да направим по-добра оценка на дадена ситуация?
Как да разграничим собствените си очаквания, от тези наложени от близките или обществото? Защо се самообвиняваме и самонаказваме когато не постигнем целите си?
Как да разграничим неуспешния опит от провала и как да си простим, когато претърпим неуспех? На тези и още въпроси отговаря психологът Камелия Тодорова от Академия за емоционална интелигентност:
“Има разлика между това да не успеем да се справим с нещо и да се провалим. Да имаме мечти, цели и очаквания е много хубаво, движещо и мотивиращо. Емоционалната интелигентност ни помага да се вслушваме в себе си и да се разбираме. Да чуваме своето тяло, своите чувства, своите емоции и те да са свързани с нашето развитие и щастие, а не с очакванията на обществото или на конкретни личности в живота ни“, разказва Тодорова.
Според нея неуспешният опит може да означава провал и да се преживява като такъв. Но ако сме се провалили в едно отношение, не значи че сме провалени като личности. Често приемаме здравословните проблеми, развода или проблемите в работата като провал и това е много болезнено.
“В работата си срещам хора, които години наред се стремят към чужди цели и мечти. Причината за това може да е желанието да чуем едно „браво“, което ни е липсвало в детството от родителите или пък авторитетите в живота ни”.
Когато говорим за партньорство и човекът до нас има усещане за провал, на първо място е ценно да разберем как се чувства и да сме до него. Трудно е да бъдеш уязвим и да допуснеш друг до теб в този момент. Трудно е и да стоим до уязвим човек, без да се опитваме да “оправим нещата”. Но понякога най-ценно за човек е просто някой да е до него, да го разбере и приеме, допълва Камелия Тодорова.
Как да си простим, като сме се провалили?
“Като си признаем, че нещо боли и после потърсим причината за болката. Да помислим, отговорни ли сме изобщо за неуспеха и ако да - с какво. Трябва да се опознаем - ако сме работили със себе си, ще приемаме проблема по различен начин. И ще се опитваме по-смело да бъдем автентични."
Новата постановка "Билет до Америка" на режисьора Ивайло Христов по идея на Мартин Макариев и Луиза Григорова-Макариев и текст на Биляна Тодорова ще се играе отново на 30 януари, след което тръгва към зрителите от страната. Турнето им започва през февруари и се планира да завърши в Берлин. В главните роли на стендъп комика Емил Гатев и на..
Достатъчно ли са детските специалисти, които да предоставят качествени услуги за най-малките пациенти у нас? Решен ли е проблемът и в съседен Перник, където поради отпуск на трима от педиатрите в МБАЛ „Рахила Ангелова“ не беше осигурена 24-часова лекарска грижа за децата. “За съжаление, този разговор остава един и същ в годините. Имаше светлина в..
Една от премиерните дати за спектакъла съвпада и с 80-ия рожден ден на Младежки театър "Николай Бинев". От екипа споделят, че за този юбилей подготвят още много премиерни заглавия и дори ще открият нова куклена сцена с името "В лунната стая". Повече за "Вълшебната флейта" на сцената на Младежкия театър чуйте в звуковия файл.
От няколко дни София разполага с ново театрално пространство - ThetroArt. Намира се в самото сърце на столицата, на ул. "Шипка“ и разполага с 270 места. Зад проекта стои Александър Пеновски, който заедно с екипа си, решава това да бъде новото театрално пространство в София. "На 19 януари направихме откриването с "Не те познавам вече“ и установих, че..
Иван Иванов-Awaho представи своя нов, самостоятелен проект, в който музикантът се впуска в своите по-интимни музикални и вербални търсения. Първият сингъл от предстоящия албум се казва "Мое момиче" и е откровена препратка към new wave културата. Иванов е познат на българската клубна сцена като част от групите Casual Threesome..
Фондация "Първите 3 минути" стартира кампания за закупуване на автоматичен дефибрилатор в Столичната библиотека. Пред Радио София председателят на фондацията Мариана Манушева каза, че единственият начин, по който може да се помогне на човек със сърдечен арест, е в първите минути да се направи сърдечен масаж, изкуствено дишане и използването..
Общо 1500 домакинства от ж.к. "Надежда“ 1 са включени в проекта на Столичната община "Зелени острови“ от 2019 г. до момента. "Зелените острови“ са ограждения, в които са поставени отделни контейнери за различните видове отпадъци - опаковки, хранителен и остатъчен отпадък. При стартирането на проекта в него се включват 300 домакинства от..