Защо често имаме свръхвисоки очаквания към себе си и как може емоционалната интелигентност да ни помогне, за да направим по-добра оценка на дадена ситуация?
Как да разграничим собствените си очаквания, от тези наложени от близките или обществото? Защо се самообвиняваме и самонаказваме когато не постигнем целите си?
Как да разграничим неуспешния опит от провала и как да си простим, когато претърпим неуспех? На тези и още въпроси отговаря психологът Камелия Тодорова от Академия за емоционална интелигентност:
“Има разлика между това да не успеем да се справим с нещо и да се провалим. Да имаме мечти, цели и очаквания е много хубаво, движещо и мотивиращо. Емоционалната интелигентност ни помага да се вслушваме в себе си и да се разбираме. Да чуваме своето тяло, своите чувства, своите емоции и те да са свързани с нашето развитие и щастие, а не с очакванията на обществото или на конкретни личности в живота ни“, разказва Тодорова.
Според нея неуспешният опит може да означава провал и да се преживява като такъв. Но ако сме се провалили в едно отношение, не значи че сме провалени като личности. Често приемаме здравословните проблеми, развода или проблемите в работата като провал и това е много болезнено.
“В работата си срещам хора, които години наред се стремят към чужди цели и мечти. Причината за това може да е желанието да чуем едно „браво“, което ни е липсвало в детството от родителите или пък авторитетите в живота ни”.
Когато говорим за партньорство и човекът до нас има усещане за провал, на първо място е ценно да разберем как се чувства и да сме до него. Трудно е да бъдеш уязвим и да допуснеш друг до теб в този момент. Трудно е и да стоим до уязвим човек, без да се опитваме да “оправим нещата”. Но понякога най-ценно за човек е просто някой да е до него, да го разбере и приеме, допълва Камелия Тодорова.
Как да си простим, като сме се провалили?
“Като си признаем, че нещо боли и после потърсим причината за болката. Да помислим, отговорни ли сме изобщо за неуспеха и ако да - с какво. Трябва да се опознаем - ако сме работили със себе си, ще приемаме проблема по различен начин. И ще се опитваме по-смело да бъдем автентични."
Обектите под закрилата на Юнеско в България и Италия са във фокуса на второто издание на форума „История и бъдеще“, който ще се проведе на 7 октомври в НИМ под патронажа на Министерството на културата. Инициатор на събитието е Н.Пр. Джузепина Дзара, посланик на Италия в България, а зад идеята застават и ИТА Агенция София, Италианския културен..
Междуучилищна телевизия в Сливница - какво се случва и кой я прави, както и за тракийското наследство около Сливница - в звуковия файл: "Всичко е интересно. Сами си монтираме. В началото професионални журналисти ни научиха как да правим съдържание, как да се позиционираме пред камера, как да държим микрофон. А и направихме Ден на Сърбия, после..
Принцеса Теодора фон Ауерсперг и пианистката Надежда Цанова за фондацията "Теодора фон Ауерсперг": "Израснала съм до 6 години в България, където съм родена, езикът ми остана от общуването с майка ми. Фондацията е международна. Ще използвам всякакви видове средства и връзки за Фондацията, съществуваме в Австрия от септември 2023, от 1 октомври сме..
Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..
Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..
Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...
10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..