Някои от кандидатите за президент са издигнати за да насочат вниманието и подпомогнат партията си в парламентарните избори (Волен Сидеров, Валери Симеонов). Други са образи за сблъскване на имидж (Лозан Панов и Анастас Герджиков) – те не говорят по обществените теми, до този момент нямат история с отстояване на тези.
Това коментира пред Радио София политологът Христо Панчугов.
По думите му още не знаем какво биха казали Панов и Герджиков, например за Европейския съюз – на фона на решението на Конституционния съд в Полша, изхода от Covid пандемията, икономическата криза, за плана за устойчивост и развитие.
Много по-важно е становищата по тези теми за станат персонификация на алтернативен модел за правене на политика, отколкото просто да се сблъскат фигурите на Герджиков или Панов с тази на Румен Радев.
Според Панчугов от „Демократична България“ като че забравиха за президентските избори тази година и по едно време влязоха в играта на Румен Радев за втори мандат.
„Това е откровено инфантилно политическо поведение, което няма своето обяснение.“
На този фон Лозан Панов няма достатъчно време, за да разшири подкрепата си . Затова той е по-малко вероятен участник на втори тур, смята политологът.
Сред големите въпроси е дали част от избирателите на „Демократична България“ биха намерили мотивация в себе си да подкрепят кандидат на ГЕРБ.
Формации като „Има такъв народ“ и „Продължаваме промяната“ подкрепят Радев, но те така или иначе са декларирали желание за промяна, която уж настоящият президент се опитва да отстоява през последните месеци.
Такава подкрепа вероятно няма да даде нищо на Радев и няма да отнеме нищо на формациите.
Според Панчугов идеологиите в България са повърхностни. Ориентацията ляво-дясно не се базира на ценности. Част от причините за несъставяне на управление в последните два парламента са в това, че пространството се измерва през гласове, а не с ценности и вярвания.
Наред с очакваната по-висока активност на електората, изборите (2 в 1) на 14 ноември пораждат и друг въпрос – до каква степен президентските избори няма да станат заложник на разделението между политическите партии и на изключително ожесточената кампания, която вероятно ще се случи около тази парламентарните.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..