Владимир Новков, личностен и спортен психолог. Сертифициран в изграждането на ДНК-базирани тренировъчни режими:
"Всеки човек е протагонист в собствената си история. Избрах своя път в психологията още от гимназията, потомствен психолог съм. Приносът ми към "семейната" психология е в аналитичната и приложната сфера. Фасилитатор съм на вътрешния диалог на хората. Той понякога е изпълнен с противоречия и фрустрации, които пречат.
Най-важното е човек да установи откъде тръгва, какви са специфичните му характеристики. Това може да се случи и след кръвни и генетични изследвания - да види потенциала, който му е присъщ и така да пропускне периода на проба и грешка. Лутането може да попречи на мотивацията.
Така се изгражда максимално персонализиран режим. Спортът и животът са изключително свързани. Маратонът е голямо постижение, но пътят към него е много важен, това са много седмици на подготовка и те са житейска метафора.
Физическото и психологическото също са толкова свързани, че ако се откажем от едното, ще е много по-трудно. Редовната физическа активност има директен ефект, но и хроничен ефект. Колкото повече свикваме с физическата активност, толкова по-добре за психиката. Движещият се човек е по-щастлив от недвижещия се.
Адаптирането е по-трудно при спиране на активността, както бе по време на първата карантина. Психологическата цена на пандемията е следствие от физическата намалена активност.
ДНК-базираните тренировъчни режими сега може да са нови, но гените разкриват потенциала ни и има връзка между тях и определени характеристики в спорта.
Гените, свързани с мотивацията имат и своите биохимични маркери. Хората не сме толкова различни. Почти всеки иска бързо достигане на резултати. Но това е по-скоро маратон, а не спринт. Деля хората на външно и вътрешно мотивирани. Когато става въпрос за спорт, пътят или ще е кратък, или устойчив. Най-важното качество е постоянството. Волята е по-устойчива от мотивацията."
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..