Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алхимикът, който изразява любовта и идеите, нашепвани му от Абсолюта

В храма на изкуството всички сме деца, смята Валентин Дончевски

Снимка: Архив, БНР

Валентин Дончевски е автор и изпълнител на песни, издавал е книги, но преди всичко е известен като художник. Участвал е и в класацията БНР Топ 20.

Роден е през 1958 в Стара Загора. Завършва художествена гимназия в Казанлък и Живопис във ВТУ „Кирил и Методий” във Велико Търново през 1983. От млад проявява интерес към духовните учения на Петър Дънов и Рудолф Щайнер. Участва в много представяния на българското изкуство в чужбина.

Разбрал е, че иска да бъде художник на 5 години. Поне така каза пред Радио София.

Все пак проявява артистизма си и в други изкуства.

И как рок музиката да не му влезе под кожата, когато е живял в златното време, когато всяка седмица е изгрявала нова група. А и неговата баба е свирила на китара…

„Когато творя, са връщам към себе си, към детството. Но така всъщност се връщам към онази чувствителност, която ми помага да контактувам с Абсолюта, който ми нашепва идеите си, с Бога, който е във всеки от нас. Когато чувствам любовта около мен, сядам и правя това, което ми идва отвътре. Като алхимик съм“, откровен е Дончевски.

И припомня най-важните въпроси, формулирани от Пол Гоген: Кой си, Откъде идваш и Къде отиваш.

Изкуството е нетрадиционен начин да се стига до скритата истина, казва още Валентин Дончевски.

С него разговаря Йоана Георгиева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15