Средствата, които ще се съберат и в десетото юбилейно издание на дарителската кампания Операция „Жълти стотинки“, ще бъдат дадени на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки (СООПН).
Инициативата вече започна и ще продължи до 31 януари 2022 г.
Средствата ще се използват за подготовката и участието на младите български олимпийци от отборите по биология, математика, астрономия, астрофизика, информатика, лингвистика, физика и химия в международни състезания.
Досега националните отбори по природни науки са донесли за България общо над 1000 медала, като само през 2020 г. са спечелили 53 медала в 11 балкански, европейски и международни олимпиади. За да продължат успешното си представяне, е необходима регулярна финансова подкрепа, която да обезпечи подготовката и участието на талантливите младежи в състезания. През 2020 г. за олимпийците бяха събрани 55 124,83 лева.
Много е хубаво, че кампанията показва готовността на хора и организации да даряват. А от друга страна за радващи резултатите на българските участници в олимпиадите, отбеляза пред Радио София Рада Бонева – член на Сдружението и координатор на мрежата от възпитаници към тази кампания.
„Когато през пролетта състезателите приключат националния кръг, следват месеци, в които се извършват подготовки, подбори, пътувания. Този процес е всяка година, не секва от 1959-та.“
България е в Топ 5 на държавите по информатиката, подчерта още Бонева.
Участниците в олимпиадите са подпомагани от „Америка за България“, но много се радваме, че получаваме подкрепа и по други начини, например от Операция „Жълти стотинки“, през DMS, допълни Алексей Христов, председател на Сдружението.
Посланици на дарителската инициатива тази година са носителят на четири олимпийски медала в спортната гимнастика Йордан Йовчев и медалистките от ансамбъла по художествена гимнастика на България, които станаха олимпийски шампионки в Токио.
Операция „Жълти стотинки” 2021 се реализира в партньорство с Българския дарителски форум и с подкрепата на редица корпоративни и медийни партньори, които застават зад тази кауза.
Средствата за Сдружението на олимпийските отбори по природни науки се набират в касичките на кампанията, позиционирани в различни търговски обекти.
Дарение може да се направи и чрез изпращане на SMS с текст DMS OLYMP на номер 17 777, както и директно на дарителската сметка на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки (СООПН) в Банка ДСК, IBAN: BG39STSA93000021807995.
БНР е сред медийните партньори на инициативата.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова с Рада Бонева и Алексей Христов.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..