Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гледаме филма „Страх“ в българските кина от 19 ноември

Всъщност историята е за преодобляване на страховете ни и защита на мнението и любовта ни, казва режисьорът Ивайло Христов

Ивайло Христов
Снимка: Facebook/FearFilmBG

Филмът на Ивайло Христов „Страх“, който е и българското предложение за „Оскар“, тръгва по екраните у нас на 19 ноември. Лентата вече e показана в много страни, разпространява се в САЩ, Канада, Израел, Хърватия.

„Страх“ е красиво заснет филм, провокативен, изпълнен с поразителни моменти и многопластов хумор. Лентата е черно-бяла - визуално решение, превърнало се в запазена марка на Христов като режисьор.

Историята е съчетание между драма и комедия, която ни отвежда на българската граница, където е разбит нов канал на бежанци, пристигащи от Турция. Фабулата се разгръща около съкратена учителка, която помага на чернокож бежанец, в малко погранично село, който внася драматичен обрат в живота ѝ.

„Случайно станах свидетел на залавянето от полицаи на микробус, пълен с бежанци, - разказа Ивайло Христов пред Радио София. - Няма да забравя гледката. Мъже, жени, деца – с огромни уплашени очи… И аз се уплаших както видях това. Впечатлих се и написах тази история.“

Двете главни роли се изпълняват от Светлана Янчева и Майкъл Флеминг.

„Още докато писах сценария, знаех, че Светла ще играе. Дори героинята се казва така. Историята описва как тази жена преодолява страха от чуждия, от непознатия, но и страха да се противопостави на обществото, да защити мнението си, любовта си“, допълни още режисьорът.

Екипът работил по реализацията на „Страх“ е добре познат на зрителите, тъй като голяма част от него стои зад "Каръци", предходната успешна лента на Ивайло Христов. Оператор е Емил Христов, композитор е Кирил Дончев, а продуцент е Асен Владимиров.

С Ивайло Христов разговаря Катя Василева.

До момента филмът получи отличия на немалко форуми:

  • Голямата награда на кинофестивала “Златна роза”, Варна 2020
  • Най-добра женска роля на актрисата Светлана Янчева, “Златна роза”, Варна 2020
  • Голямата награда на Международния филмов фестивал „Черни нощи“ в Талин, Естония
  • Най-добър игрален филм, Фестивал на българското кино в Париж
  • Най-добър игрален филм, Международен филмов фестивал в Казан
  • Най-добър режисьор – Ивайло Христов, Международен филмов фестивал „Евразийски мост“, Ялта.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време

През днешния ден в по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Значителна ще се задържи облачността над Западна България и Рило-Родопската област, но главно в югозападните райони ще превалява слаб сняг, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По поречието на Дунав и на места в равнините сутринта ще има условия..

публикувано на 24.02.25 в 07:15

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40