Катастрофата от тази нощ на автомагистрала „Струма“, която отне живота на десетки пътници, е не само трагичен, но и типичен случай, коментира пред Радио София Богдан Милчев от Института за пътна безопасност (ИПБ).
„Периодично в България се случват такива инциденти и всеки път все по-голям. Типично е да не предприемаме нищо или действията да са имитация на мерки от страна на тези, които управляват транспортната система.“
Според Милчев, ако се изключи медицински проблем на шофьора, то до инцидента се е стигнало в резултат на негова човешка грешка.
На мястото на катастрофата се отчитат редица дефицити и поредица от грешки, свързани с проектирането и изпълнението на съответното строителство. Не на последно място от значение е организацията на движение, хоризонталната и вертикалната маркировка, обезопасителните системи и контрола на трафика, както и законодателството, което трябва да принуди институциите да вършат работата си.
От ИПБ е съставен план за действие по отношение безопасността на движение. Този план е предоставен на българското правителство.
„Първото, което трябва да се направи, е международен одит за безопасността на нашите пътища. Да се извърши и оценка на риска, на чиято база да се вземе решение за пренасочване на повече пари към най-опасните места“, допълни експертът.
Нужна е и нова методология на контрол, както и такива санкции, които да карат шофьорите да грешат умишлено по-малко.
По думите на Милчев Държавната агенция по пътна безопасност не трябва да се закрива като бушон след този пореден случай. От друга страна тя не бива прави пиарски кампании, а да работи качествено.
Според Богдан Милчев одита на риска трябва да се извърши не от български организации, защото у нас има обвързаности между институциите, неправителствените структури и държавата и обективността няма да е гарантирана.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..