Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е „работодателска марка“ и защо е важна за компаниите и служителите

Снимка: Луиза Лазарова

В световен мащаб, компаниите се развиват от посока създаване на печалби и много продажби към бизнес, който е все по-насочен към създаване на стойност. Това каза в студиото на Радио София Рая Стефанова - директор „Клиенти“ в „Параграф 42“.

„Този бизнес трябва да създава стойност за клиентите, за потребителите, за обществото, за Земята и за планетата в грижата за това какво ще оставим на поколенията и тук се появиха и служителите. Бизнесът започна да си дава сметка колко по-добре се развива дейността, когато имаш доволни служители“, каза Рая Стефанова.

Тя добави, че това е причината за възникването на т.нар. „работодателска марка“.

„Работодателската марка е отношението на компанията към нейните служители – това дали те са щастливи в рамките на работния си ден, дали усещат, че допринасят с нещо за обществото, дали това помага за личностното им развитие“, каза експертът.

Технологичните компании са по-насочени към иновации и дистанционна работа в момента, добави Петър Торнев - директор на Технологичния център на "Аксенчър България".

„Ние въведохме такъв модел на работа 5-6 години преди пандемията. Бяхме направили модел, който казваше, че 40% можеш да работиш от вкъщи, 60% - в офиса. За да създадеш такъв модел на работа, трябва да въведеш и правилните процеси в работата. За да постигнем това, въвлякохме дори клиентите си в този работен процес“, каза Петър Торнев.

Подходящата „работодателска марка“ помага на компаниите да наемат най-добите служители и да ги задържат, добавиха експертите.

Подробности можете да чуете в интервюто на Катя Василева с Рая Стефанова и Петър Торнев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00